Rice cooker Xiaomi Mi – jak ustawić język chiński i odblokować przepisy. Po publikacji na Facebooku zdjęć hanami dango zrobionych na parze w elektrycznym rice cookerze Xiaomi Mi, pytaliście o to, jak przestawić ten elektryczny garnek do gotowania ryżu, a właściwie aplikację Xiaomi Home na język chiński i odblokować dodatkowe funkcje i przepisy (dostępne tylko po chińsku). Publikuję zatem instrukcję krok po kroku.
Jak odblokować przepisy w rice cookerze Xiaomi Mi
Aplikacja do obsługi urządzenia rice cooker Xiaomi Mi
Aplikacja na telefon Xiaomi Home służąca między innymi do obsługi urządzenia rice cooker Xiaomi Mi to bardzo pomocne narzędzie. Po sparowaniu ryżowaru z aplikacją (przez wifi) możemy je zdalnie obsługiwać. I tak z poziomu telefonu możemy np. uruchomić ricecooker, wracając z pracy do domu. Widzimy też status urządzenia (bo może ktoś z domowników już ugotował ryż, a garnek jest ustawiony na podtrzymywanie ciepła?). Zresztą widzimy status nie tylko rice cookera – za pomocą aplikacji steruje się wszelkimi urządzeniami marki Xiaomi; np. blokadą hulajnogi czy smart-oświetleniem.
Niestety, jeśli jako lokalizację mamy ustawioną Polskę, to funkcje w aplikacji są bardzo ograniczone. Niektórych urządzeń, których teoretycznie nie powinno być na naszym rynku nawet nie da się dodać do aplikacji. Ograniczenia dotyczą także rice cookera – dostępne są tylko podstawowe programy do gotowania i bardzo niewiele przepisów.
Przepisy dostępne po angielsku
Przepisy dostępne z panelu (fizycznym) urządzenia ricecooker Xiaomi Mi oraz w polskiej wersji językowej aplikacji obsługującej ten ricecooker, czyli Xiaomi Home są bardzo ograniczone. Znajdziemy tam zaledwie kilka programów (mogą się one nieco różnić w przypadku aplikacji na iPhone oraz Android). Programy podstawowe, które są dostępne także poprzez przyciski na rice cookerze to:
- Rice (ryż gotowany 60 minut)
- Quick rice (ryż gotowany w 40 minut)
- Congee (kleik ryżowy)
- Keep warm (podtrzymywanie ciepła – do 24h)
- Favorite (ulubione)
W aplikacji na iPhone mam aktualnie takie programy „favorite” (uwaga: te programy się zmieniają – np. jakiś czas temu zniknął przepis na mango sticky rice):
W aplikacji na urządzenia Android były kiedyś dostępne (nie wiem, czy dalej są) krzywe termiczne gotowania ryżu z zależności od gatunku. I to praktycznie już wszystko, co dla Polaków przewidziano.
Przepisy dostępne po chińsku
Jeśli natomiast ustawimy sobie jako lokalizację ChRL oraz jako język aplikacji – język chiński uproszczony (nie chiński tajwański, ani hongkoński), to odblokowuje nam się mnóstwo przepisów obejmujących presety (gotowe ustawienia) czasu i temperatury oraz ilustrowane instrukcje przygotowania potraw. I wcale nie są to tylko dania z ryżu. Poniżej kilka przykładów – zrzuty z mojego telefonu („Ryżyk” to nazwa naszego rice cookera :P).
Jak ustawić język chiński i odblokować przepisy dla rice cookera Xiaomi?
1. Ustaw lokalizację Chiny
Aby odblokować „chińskie” przepisy w aplikacji Xiaomi Home oraz móc z poziomu telefonu włączać te dodatkowe programy w rice cookerze, trzeba najpierw ustawić jako lokalizację Chiny (中国 ), a jeśli będą pytać także o miasto, to najbezpieczniej jest ustawić Szanghaj (上海), ponieważ leży na podobnej szerokości geograficznej.
W tym celu wejdź do ustawień profilu aplikacji (ostatnia ikonka w menu na dole – kółeczko z uśmiechem). Następnie kliknij w „Ustawienia” (ikonka ze śrubką). W sekcji „Język i ustawienia regionalne” ustaw „Chiny”.
2. Ustaw język chiński
Po wyjściu z ustawień regionu przejdź do opcji języka. I teraz bardzo ważna rzecz. Prawdopodobnie będziesz mieć do wyboru trzy opcje języka „chińskiego”:
- 简体中文 – chiński uproszczony <- WYBIERZ TEN!
- 繁體中文 (台灣) – chiński tradycyjny (Tajwan)
- 繁體中文 (香港) – chiński tradycyjny (Hongkong)
Trzeba wybrać tę pierwszą opcję (bez nawiasu), inaczej nie pojawią się przepisy. Aby zapisać ustawienia zmienionego języka należy kliknąć w ikonkę przypominającą kartę pamięci (prawy górny róg).
Gotowe. Od tej pory masz dostęp do dodatkowych funkcji rice cookera (oraz innych urządzeń sparowanych z aplikacją). Oczywiście cała aplikacja będzie od tego momentu po chińsku, zatem warto zrobić print screen polskiego/angielskiego menu, żeby pamiętać ścieżkę dostępu do poszczególnych opcji i aby ewentualnie móc wrócić do wcześniejszego języka.
Same przepisy kulinarne też są po chińsku, ale tutaj ilustracje są bardzo pomocne. No i oczywiście możesz je tłumaczyć za pomocą np. Google Translatora. Najważniejsze, że w każdym przepisie jest przycisk z niebieskim napisem 开始烹饪 („zacznij gotować”), który uruchamia ricecooker w dedykowanym programie.
Gotowanie po japońsku w rice cookerze Xiaomi Mi
Przepis na hanami dango w rice cookerze Xiaomi Mi
➡️ Tutaj znajdziesz też dostosowany przeze mnie przepis na hanami dango: Jak zrobić hanami dango w rice cookerze Xiaomi Mi
Idealny „japoński” ryż w rice cookerze Xiaomi Mi
Obejrzyj video-podcast z zapisem gotowania na żywo, w którym pokazuję, jak przygotować i prawidłowo ugotować w rice cookerze Xiaomi Mi krótko-ziarnisty lub średnio-ziarnisty ryż do potraw japońskich.
Polub nasze profile na Facebooku i obserwuj nasz kanał ▶️ YouTube.
Podoba Ci się to, co robimy?! Postaw nam kawę! ☕ Będziemy mieć energię, by tworzyć kolejne treści dla Ciebie!