Dziękujemy wszystkim za udział we wczorajszym spotkaniu na żywo poświęconemu Japonii, pt. Bądź zen! (Zen w japońskiej kulturze). Tym razem na tapet wzięliśmy japoński buddyzm zen. Rozmawialiśmy o jego historii, o najważniejszych szkołach zen oraz estetyce przesiąkniętej duchem zen. Pokazaliśmy także ensō wykaligrafowane specjalnie dla nas, z okazji spotkania. Poniżej znajdują się: link do oryginalnego zapisu transmisji na Facebooku, video na YouTube oraz link do podcastu audio w serwisie Spreaker. To wszystko dla tych, którzy nie mogli być wczoraj z nami na żywo lub chcą prześledzić przebieg spotkania jeszcze raz.
Bądź zen!
Zen w japońskiej kulturze
Nagranie ze spotkania LIVE o Japonii (23.01.2021)
Podczas spotkania rozmawialiśmy o trzech najważniejszych japońskich szkołach buddyzmu zen we współczesnej Japonii, czyli Sōtō, Rinzai i Ōbaku. Mówiliśmy o tym, kiedy i jak powstały, oglądaliśmy zdjęcia świątyń zbudowanych w tradycji tych szkół. W kontekście estetyki zen oglądaliśmy zdjęcia przyświątynnych kamiennych ogrodów (sekitei), które charakteryzuje maksymalna prostota, surowość i klarowność. Podziwialiśmy także symbol zen, czyli ensō (okrąg); zarówno w wersji tradycyjnej (kaligrafia) oraz w wersji nieco nowocześniejszej (malarstwo, i to do tego w kolorze!).
- Oryginalna transmisja LIVE na Facebooku (link)
- Zapis audio – podcast o Japonii (link)
- Aplikacja zen.com (przy rejestracji wpisz kod: BTTHZEN by korzystać przez 4 miesiące za darmo)
- Profil na Fb Bartka Wojtkowskiego: BarteqW Calligraphy
- Profil na Instagramie Enso Gallery
- Strona Sōtō Zen: www.sotozen.com
- Spacer po świątyniach zen w Kioto
- Medytacja zen w domu zazen wg Taizo-in
- Zaproszenia na kolejne spotkania i nagrania transmisji poprzednich spotkań live: BTTH Live (link)
P.S. Kolejne spotkanie na żywo odbędzie się 06.02.2021 r (sobota). Spotkanie będzie poświęcone tematyce japońskich filmów animowanych. Już dzisiaj zapisz się na towarzyszące spotkaniu wydarzenie na Facebooku – Studio Ghibli i inni, czyli japońska animacja (link) lub na nasza listę mailingową, aby otrzymać mailem przypomnienie o spotkaniu (zapisy tutaj).
Zapisz się na „Rzeczy Do Japonii”
Jeśli planujesz wyjazd do Japonii, zapisz się na listę (link) osób, którym wysyłamy dodatkowe materiały przydatne podczas podróży do Japonii, polub nas na Facebooku i obserwuj nasz kanał YouTube.