Podcast o Japonii №27 (Zen w kulturze japońskiej). Spotkanie LIVE poświęcone obecności zen w japońskiej kulturze. Rozmawiamy o tym, czym jest zen, co rozumie się przez to pojęcie; opowiemy o zen w Japonii – m.in. omawiamy kilka japońskich świątyni i ogrodów stworzonych w duchu zen. Obejrzyj nagranie video lub wysłuchaj audio ze spotkania i dyskusji na żywo (live) ze słuchaczami!
Bądź zen! Zen w japońskiej kulturze
Podcast o Japonii №27 (Zen w kulturze japońskiej) – nagranie ze spotkania LIVE o Japonii (23.01.2021)
Podczas spotkania rozmawialiśmy o trzech najważniejszych japońskich szkołach buddyzmu zen we współczesnej Japonii, czyli Sōtō, Rinzai i Ōbaku. Mówiliśmy o tym, kiedy i jak powstały, oglądaliśmy zdjęcia świątyń zbudowanych w tradycji tych szkół. W kontekście estetyki zen oglądaliśmy zdjęcia przyświątynnych kamiennych ogrodów (sekitei), które charakteryzuje maksymalna prostota, surowość i klarowność. Podziwialiśmy także symbol zen, czyli ensō (okrąg); zarówno w wersji tradycyjnej (kaligrafia) oraz w wersji nieco nowocześniejszej (malarstwo, i to do tego w kolorze!).
Podcast w wersji video (YouTube)
Podcast audio (Spotify)
Notatki do odcinka – przydatne linki
- Oryginalna transmisja LIVE na Facebooku (link)
- Aplikacja zen.com (przy rejestracji wpisz kod: BTTHZEN by korzystać przez 4 miesiące za darmo)
- Profil na Fb Bartka Wojtkowskiego: BarteqW Calligraphy
- Profil na Instagramie Enso Gallery
- Strona Sōtō Zen: www.sotozen.com
- Spacer po świątyniach zen w Kioto
- Medytacja zen w domu zazen wg Taizo-in
P.S. Kolejne spotkanie na żywo odbędzie się 06.02.2021 r (sobota). Spotkanie będzie poświęcone tematyce japońskich filmów animowanych. Już dzisiaj zapisz się na towarzyszące spotkaniu wydarzenie na Facebooku – Studio Ghibli i inni, czyli japońska animacja (link).
Nagrania wszystkich odcinków
- Nagrania poprzednich podcastów (w wersji audio i video) znajdziesz tutaj: Podcast o Japonii (link).
Tu jesteś: Strona główna ⇨ Podcast O JAPONII ⇨ Podcast o Japonii №27
Jeśli podoba Ci się ten podcast, obserwuj nasze profile na Facebooku (Byłem tu. Tony Halik. & O Japonii) i kanał YouTube: O Japonii oraz – będziemy mieć energię, by tworzyć kolejne treści!