Prezenty dla fanów Japonii – cz. 1: prezenty dla kobiet. Za miesiąc Mikołajki, potem Gwiazdka i ludzie powoli zaczynają rozglądać się za prezentami. Skoro to czytasz, to pewnie interesujesz się Japonią i lubisz drobiazgi związane z tym krajem. I pewnie masz sporo znajomych, którzy także mają japońskiego bzika, a którym chcesz coś podarować. A może masz w rodzinie „japanofila” lub „japanofilkę” i kompletnie nie wiesz, co im sprezentować, żeby zrobić im autentyczną przyjemność? Poniżej kilka moich podpowiedzi i pomysłów na prezent do osób zakochanych w Japonii. Część jest do kupienia stacjonarnie, ale przede wszystkim są do kupienia online. W końcu cały czas zmagamy się z pandemią, poza tym mieszkacie w różnych miejscach i nie zawsze macie po drodze do wyspecjalizowanego sklepu. Dzisiaj część pierwsza propozycji: japońskie gadżety i prezenty dla pań.
Rozglądając się w internecie za czymś fajnym, co mogłabym sama sobie sprawić, by: a) wyręczyć Mikołaja, b) zrobić sobie przyjemność i poprawić humor w te ponure dni, trafiłam na kilka uroczych drobiazgów. Część z nich jest oczywiście dedykowana bardziej kobietom. W tym artykule zestawiłam właśnie takie rzeczy (ograniczyłam się do 10 propozycji). Wiele z nich to nowinki.
Japońskie gadżety i prezenty
dla fanek Japonii
Ostatnia aktualizacja artykułu: grudzień 2022 r.
1. Książka do poduszki lub do torebki
Na pierwszym miejscu na liście wymarzonych prezentów zawsze pojawiają się u mnie książki. Dlatego dla pań rozminowanych w Japonii i jej kulturze mam do zaproponowania kilka tytułów idealnych jako relaksująca lektura do poduszki lub do poczytania w podróży (także takiej krótkiej – np. do pracy).
Natsuko Imamura: Kobieta w Fioletowej Spódnicy
Kobieta w Fioletowej Spódnicy to delikatny thriller psychologiczny opowiadający historię dwóch mieszkających niedaleko siebie kobiet – jedna zafascynowana drugą i marząca o tym, by się z nią zaprzyjaźnić; opowieść o samotności i wyobcowaniu ukazanych w nietypowy sposób. Książka uhonorowana najważniejszym w Japonii literackim wyróżnieniem – nagrodą Akutagawy. Poniżej moja recenzja tej książki.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego, Seria z żurawiem, 2021: książka (paperback), ebook.
Kenji Miyazawa: Noc na kolei galaktycznej i inne baśnie
Wydana przez Kirin książeczka zawiera kolekcję najbardziej znanych i lubianych przez Japończyków powiastek Kenjiego Miyazawy oraz historię życia i sylwetkę pisarza. Opowiastki – które z pozoru mogą się wydawać być przeznaczone dla dzieci – niektóre zawierają urocze alegorie, magiczne postaci i fantastyczne zdarzenia – ale dotykają spraw ważnych, żeby nie powiedzieć gorzkich. Niemniej są budujące, a po lekturze na długo zapadają w pamięć.
Wydawnictwo Kirin, 2020: książka (paperback), ebook.
Hiromi Kawakami: Nadepnęłam na węża
Powiastki poetyckie pełne lirycznego oniryzmu. Zachwycają od pierwszych stron. Ten zbiór opowiadań także został uhonorowany nagrodą Akutagawy. Książka wydana w Polsce w 2010 roku nakładem wydawnictwa Karakter jest aktualnie bardzo trudno dostępna. Jeśli uda Ci się ją znaleźć, będzie to prawdziwa perełka. Jeśli jednak ci się nie poszczęści z tym konkretnym tytułem, sięgnij po inne książki Kawakami, jak np. Niedźwiedzi bóg czy Pan Nakano i kobiety. Polecam szukać ich np. na Allegro pod hasłem „Hiromi Kawakami”.
2. Japońska ceramika do sushi
Niektóre kobiety (w tym ja) mają słabość do skorup. Z trwogą patrzę na rosnącą kolekcję mojej japońskiej i chińskiej ceramiki. Bo oprócz używanych na co dzień misek i miseczek mam kilka kompletów japońskich talerzyków. O pojedynczych miskach do rāmen, miseczkach do sosu sojowego i ceramicznych hashioki – podstawkach pod pałeczki, nie wspominając. Ale cały czas cieszy mnie każdy nowy nabytek. I myślę, że nie tylko ja tak mam.
Mój najnowszy nabytek to komplet obejmujący prostokątny talerz do sushi, miseczkę na sos sojowy i miseczkę do zupy miso shiru (do przepijania sushi) z motywem brązowych i niebieskich kół (patrz zdjęcie obok). Kupiłam je na stoisku Bakaliko podczas targu japońskiego w warszawskiej Hali Gwardii i jestem zachwycona jakością. Dla zainteresowanych – możliwy jest zakup online z wysyłką przez InPost lub z odbiorem osobistym w Warszawie.
Link do formularza zakupowego.
3. Ceramika herbaciana
Mam też kilka kompletów ceramiki do herbaty oraz liczne pojedyncze czajniczki i czarki, w tym czarki chawan. I cały czas mam ochotę kolekcję poszerzać. Jestem pewna, że niejednej pani japoński czajniczek lub czarka do herbaty sprawi ogromną radość.
Poniżej podlinkowałam 2 sklepy. W pierwszym jest bardzo duży wybór japońskiej ceramiki herbacianej; drugi to sklep z herbatą, w którym okazjonalnie pojawiają się ciekawe naczynia (chińskie i japońskie).
- Nagomi – sklep online oferujący bardzo dużo ceramiki, w tym herbacianej (czarki chawan, czajniczki kusu, dobin, yuzamashi, itd.).
Link do kategorii czajniczki i imbryki.
- Tea Mail Polska – mój ulubiony sklep z azjatycką herbatą, ale w ofercie mają też ceramikę herbacianą, w tym japońską oraz autorską inspirowaną Japonią. Kupisz tam też pędzle do herbaty matcha (chasen). Możliwy zakup online w wysyłką lub odbiorem osobistym na terenie Warszawy.
Link do profilu na Instagramie, gdzie można złożyć indywidualne zamówienie.
4. Japoński lunchbox – bento
Bentō (弁当) – rodzaj posiłku przygotowywanego w domu i branego na wynos w pudełku. Zazwyczaj jest to porcja dla jednej osoby, ale składa się z wielu elementów i dodatków. Dlatego pudełka/pojemniki są zazwyczaj podzielne przegródkami lub składają się z małych naczynek. Wiele kobiet bardzo doba o posiłki i dietę, a nie zadowala je jedzenie kupowane na mieście. Tzw. bentō box może być idealnym rozwiązaniem, by zapakować jedzenie wzięte z domu – bezpiecznie i estetycznie. Zresztą takie pudełko może się przydać też na specjalne okazje – wyjazdy, czy pikniki. Ładne japońskie pudełko (z elementami) z motywem chryzantemy znalazłam w sklepie Zansin. Ale oczywiście mają więcej wariantów.
Link do kategorii „bento lunchbox”.
5. Planner na 2022 rok
W sklepie Maki Maki pojawił się planner na rok 2022 (MakiMaki planner Every Day A Good Day!). Jego estetyka i wykonanie nawiązuje do idei sklepu Maki Maki, czyli do „otulania” ciepłą, miękką tkaniną. Tym razem chodzi o zdejmowany pokrowiec plannera – wykonany z oryginalnej japońskiej tkaniny. Planner, który wybrałam jest w złote kwiaty wiśni na czarnym tle, ale wzorów pokrowca jest więcej.
Taki planner to idealny prezent dla osoby, która lubi zapisywać notatki na papierze (a nie tylko w telefonie lub na tablecie). Planner można wykorzystać jako kalendarz lub po prostu notatnik.
Update 2022. Dostępne są już nowe plannery z nowymi motywami. Na kolejny rok wybrałam sobie planner „kimono beige” (zobacz video z unboxingiem tego plannera.)
Link do kategorii „planner”.
6. Biżuteria z japońskim papierem yuzen
Yuzen (友禅) to rodzaj japońskiego ozdobnego papieru, wykonywanego ręcznie metodą sitodruku, wykorzystywany m.in. w origami. Artystka Kinga Owczarska wykorzystuje go do wykonania biżuterii oferowanej pod marką ChibiGami. Jak sama mówi, „ideą przyświecającą powstaniu ChibiGami jest promowanie japońskich wyrobów rękodzielniczych – w tym przypadku papierów yuzen, zwanymi chiyogami„.
Mam kilka rzeczy (wisiory, kolczyki) tej marki i jestem nimi zachwycona. I wiele osób mnie pyta, gdzie taką biżuterią można kupić. Przyznam się, że w ramach prezentu mikołajkowego zamówiłam sobie nowy komplet. Jest robiony specjalnie na zamówienie z preferowanym przeze mnie zimowym motywem ume (moreli japońskiej), kolorystyką (eleganckiej czarno-szarej) i rozmiarem.
Jeśli zatem szukasz czegoś bardzo specjalnego, niepowtarzalnego, bo na indywidualne zamówienie, to ta biżuteria może być strzałem w dziesiątkę! A w ofercie są nie tylko eleganckie kolczyki i wisiory, ale także drobiazgi – spinki, wsuwki, broszki, kolczyki z biglami.
Link do strony na Facebooku, gdzie można złożyć indywidualne zamówienie.
7. Japońskie wycinanki kiri-e
Kiri-e (切り絵) to japońska sztuka wycinania papieru. Artystka Rina Papadopulu sztukę tę praktykuje od wielu lat, ale przede wszystkim sprawia, że kiri-e trafia do naszych domów i do życia codziennego. Pod marką Kirin Kirie tworzy wspaniałe i zachwycające precyzją obrazy, ale także mniejsze obrazki, a nawet urocze zakładki do książek. Część dzieł porusza tematy tradycyjne, inne to nawiązania do współczesności i popkultury. Od ciebie zależy, czy wybierzesz sakury i śliwy, czy może postać Totoro… Na zdjęciu obok mój duży obraz w wykonaniu Riny przedstawiający cudowne bambusy. Ale świetnym uzupełnieniem prezentu w postaci japońskiej książki będzie wycinana zakładka!
Prace Riny znajdziesz przede wszystkim na targach i imprezach japońskich, ale poniżej podaję link do Facebooka Kinin Kirie, gdzie można złożyć indywidualne zamówienie lub dowiedzieć się, gdzie w najbliższym czasie będzie można kupić kir-e na żywo.
Link do strony na Facebooku, gdzie można złożyć indywidualne zamówienie.
8. Olejek eteryczny o zapachu japońskiej mandarynki
Unshū mikan (ウンシュウミカン) to pochodząca z Japonii odmiana mandarynki (określana czasami jako pomarańcza Satsuma lub mandarynka Satsuma). Jej owoce są pozbawione nasion i łatwo się je obiera.
W sklepie internetowym Muji można od niedawna kupić olejek eteryczny o tym zapachu. Olejek teoretycznie jest zalecany do aplikacji w ichniejszym elektrycznym dyfuzorze, ale można go stosować w dowolnym ceramicznym kominku lub dodać kilka kropel do świecy/wosku.
Link do produktu w sklepie internetowym Muji (powinien być dostępne także w sklepach stacjonarnych).
9. Skarpetki tabi
Tabi (足袋) to japońskie tradycyjne, sięgające kostki skarpety z osobnym palcem. Sprawdzają się idealnie do klapek typu zōri lub geta. Oczywiście te tradycyjne są szyte z wykroju, nierozciągliwe, z zapięciem z tyłu. Tabi są noszone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Te damskie są najczęściej białe (zwłaszcza zakładane na formalne okazje do kimono), chociaż występują też kolorowe.
W Japonii spotkałam się też z tabi z tych samych materiałów, co zwyczajne skarpety. I właśnie takie bawełniane – w wariancie białym i czarnym (ale rozmiar typowo damski!) – znalazłam w sklepie internetowym Muji. I nawet jeśli ktoś nie ma klapek geta, to te tabi można nosić po domu do gumowych klapek. A wiem, że sporo ludzi lubi nosić takie „japonki” nie tylko na plaży.
Link do produktu w sklepie internetowym Muji (powinny być dostępne także w sklepach stacjonarnych).
10. Włosy pachnące kamelią japońską (tsubaki)
Tsubaki (椿), czyli kamelia japońska to pochodząca z górskich rejonów Japonii (ale też z północnych Chin i Korei) odmiana kamelii o przepięknych kwiatach – najczęściej czerwonych. Olejek z kamelii japońskiej od wieków wykorzystywany jest w pielęgnacji, w tym w pielęgnacji włosów.
Sama za każdym razem przywożę z Azji kosmetyki do włosów z olejem tsubaki. Mają właściwości regenerujące i nabłyszczające. Uważam, że to właśnie ten olej to sekret lśniących włosów Japonek. Najczęściej kupuję kosmetyki marki Shiseido – ich linia szamponów i odżywek Tsubaki jest po prostu znakomita. Niemniej w Polsce dosyć trudno jest te kosmetyki teraz kupić, a jeśli się pojawiają, to ceny są 3-4 krotnie zawyżone (częściowo z uwagi na utrudniony transport i wyższy koszt przesyłek spoza UE). Dlatego dzisiaj polecam coś innego. Chodzi o znacznie tańszą, ale w dalszym ciągu wysokiej jakości linię kosmetyków do włosów Shikioriori Tsubaki firmy Kumano Cosmetics. Polecam je wszystkim. Nawet jeśli któraś pani ma włosy cienkie i przetłuszczające się, umycie ich od czasu do czasu szamponem z tsubaki poprawi ich kondycję.
Link do zbiorczej listy sklepów online, które mają te kosmetyki w swojej ofercie i dostarczają do Polski. (Stacjonarnie pojawiają się m.in. w drogeriach Hebe.)
—
A tutaj druga część artykułu obejmująca japońskie gadżety i prezenty dla mężczyzn:
➡️ Prezenty dla fanów Japonii – cz. 2: prezenty dla męszczyzn
Polub nas na Facebooku i oglądaj kanał ▶️ YouTube. |
Podoba Ci się to, co robimy?! Postaw nam kawę! ☕ Będziemy mieć energię, by tworzyć kolejne treści! |