Dostępna jest już aplikacja UCC – Unijny Certyfikat Covid do skanowania kodu QR z tzw. „paszportem covidowym” (certyfikatem szczepienia przeciwko koronawirusowi) zgodna z wymogami Unii Europejskiej. Poniżej linki do UCC oraz info o aplikacji.
UCC – Unijny Certyfikat Covid
(nowa aplikacja do skanowania kodu QR)
Informacje z dn. 14 czerwca 2021 r.
Aplikacja służy do skanowania unikalnego kodu QR wygenerowanego dla konkretnej osoby, aby potwierdzić, że przyjęła pierwszą lub wszystkie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 („Certyfikat szczepienia”), uzyskała wynik negatywny z testu na obecność koronawirusa („Certyfikat wyniku testu”) lub że jest tzw. ozdrowieńcem („Certyfikat ozdrowienia”). Jeśli szukasz informacji, gdzie i jak pobrać odpowiedni certyfikat/kod QR, poniżej znajdziesz ilustrowaną instrukcję „krok po kroku”.
Aplikacja „UCC – Unijny Certyfikat Covid„
Jeśli spełniasz któryś z wymienionych wyżej warunków i już posiadasz UCC, czyli unijny cyfrowy certyfikat covidowy z odpowiednim kodem QR, twój „status” można potwierdzić w specjalnej aplikacji na telefon. Tutaj trzeba powiedzieć, że zwykłe aplikacje do skanowania QR kodów (np. skanery wbudowane w aplikację do robienia zdjęć) nie są wstanie odczytać danych zawartych w tych zaświadczeniach. Dlaczego? Ponieważ dla twojego bezpieczeństwa są one zaszyfrowane. Zweryfikować poprawność kodu i zapisane w nim dane można w polskiej aplikacji UCC (lub analogicznych aplikacjach stworzonych dla pozostałych krajów UE i strefy Schengen).
Polska aplikacja UCC – Unijny Certyfikat Covid to tak naprawdę nowa wersja wcześniej wypuszczonej aplikacji „Zaszczepieni” (pisałam o tej aplikacji w czerwcowym artykule o polskich zaświadczeniach pełnego szczepienia, w punkcie 6.). Nawet logo aplikacjo pozostało nie zmienione. Co się zatem zmieniło? Aplikacja UCC, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia weryfikowanie Unijnych Certyfikatów Covid, czyli została dostosowana do ogólnych wymogów Unii Europejskiej.
Dlatego, jeśli na twoim telefonie była wcześniej zainstalowana aplikacja Zaszczepieni, nie musisz instalować kolejnej apki. Wystarczy, że zaktualizujesz ją do najnowszej wersji.
Natomiast jeśli jeszcze nie masz zainstalowanej żadnej aplikacji, wtedy instalujesz od razu apkę UCC. Pobierzesz ją w App Store (jeśli używasz telefonu iPhone z systemem iOS) lub w sklepie Google Play (jeśli używasz dowolnego telefonu z systemem Android). Poniżej linki do obu wersji aplikacji:
Do czego jest potrzebna aplikacja UCC – Unijny Certyfikat Covid
Zeskanowanie kodu QR pozwala natychmiast zweryfikować, czy osoba posługująca się kodem faktycznie była zaszczepiona przeciw COVID-19, czy uzyskała negatywny wynik podczas testu na koronawirusa (PCR lub szybkiego testu antygenowego) albo czy jest tzw. ozdrowieńcem.
Obecnie w Polsce luzowane są obostrzenia, a limity gości w restauracjach, na imprezach, itd. mają dotyczyć wyłącznie osób niezaszczepionych. Jeśli planujesz korzystać z jakiejś infrastruktury, wejść na teren danego obiektu, możesz zostać poproszony o okazanie swojego kodu QR. Oczywiście powinno się porównać dane wyświetlone po zeskanowaniu kodu (imię, nazwisko i data urodzenia) z dokumentem tożsamości ze zdjęciem.
Jak to się będzie odbywać w praktyce? Trudno powiedzieć. Miejmy nadzieję, że na jeden QR kod nie wejdzie na mecz piłkarski podczas Euro 2021 pół stadionu, bo bramkarze (ci przy wejściu, nie goalkeepers) nie będą weryfikować tożsamości. Niemniej ów kod warto jest się mieć pod ręką (wydrukowany lub zapisany na telefonie jako PDF lub grafika, np. zrzut ekranu), aby nas wpuszczono do danego obiektu. (Jeszcze raz przypominam, że instrukcja generowania i pobierania osobistego kodu QR dostępna jest tutaj.)
Paszporty covidowe
Kod może się przydać zwłaszcza podczas urlopu, kiedy w różnych restauracjach i atrakcjach będzie weryfikowany covidowy status odwiedzających. Do 1 lipca mają zostać wdrożone podobne aplikacje na terenie całej Unii Europejskiej i w pozaeuropejskich krajach strefy Schengen, dla których wygenerowany w Polsce kod QR, czyli tzw. Unijny Certyfikat Covid (nawyzywany „paszportem covidowym” lub „paszportem szczepionkowym”) ma być czytelny.
14 czerwca 2021 r. przewodniczący trzech głównych instytucji Unii Europpejskiej – Parlamentu, Rady i Komisji oficjalnie podpisali rozporządzenie w sprawie paszportów covidowych w kontekście podróży po UE.
Na stronie schengenvisainfo.com można przeczytać, że chociaż system ma ruszyć 1 lipca, dołączyło do niego już wiele krajów Unii Europejskiej. Oprócz Polski certyfikaty (kody QR) wydają już: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Grecja, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Hiszpania i Niemcy. Pozostałe kraje UE i strefy Schengen (z wyjątkiem Węgier i Finlandii, gdzie system jest w fazie testów) są technicznie gotowe do podłączenia do systemu.
Należy jednak pamiętać, że unijny certyfikat nie jest dokumentem podróży. Zaleca się, aby przed podróżą do innego kraju sprawdzić obowiązujące w nim środki ochrony zdrowia publicznego i związane z nimi ograniczenia – np. na stronie reopen.europa.eu (automatyczne tłumaczonej na język polski).
A czy Ty masz już swój paszport szczepionkowy i jesteś gotówy do odkrywania Polski i Europy na nowo?! Napisz w komentarzu na Facebooku pod postem (tutaj), gdzie się wybierasz na urlop w tym roku!
Polub nasze profile na Facebooku i obserwuj nasz kanał ▶️ YouTube.
Podoba Ci się to, co robimy?! Postaw nam kawę! ☕ Będziemy mieć energię, by tworzyć kolejne treści dla Ciebie!