Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19. Jak pobrać QR code? Na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) znajdziesz zaświadczenie o szczepieniu i pobierzesz kod QR, który potwierdza, że jesteś zaszczepiony. Poniżej szczegółowa ilustrowana instrukcja krok po kroku, jak pobrać to zaświadczenie oraz jak wygenerować i pobrać QR code. Mam to już przećwiczone!
Tydzień temu przyjęłam drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi (COVID-19). Dzięki temu kilka dni temu mogłam przez internet pobrać zaświadczenie i wygenerować mój osobisty QR code, który po zeskanowaniu podaje informacje o przebytym szczepieniu. To pierwszy krok do zagranicznych podróży. Jeśli też masz za sobą pełne szczepienie, to warto jak najszybciej wygenerować ten kod oraz na wszelki wypadek (np. na wypadek awarii systemu) zapisać go w formacie PDF razem z pisemnymi zaświadczeniami oraz wydrukować i schować. Poniżej pokazuję krok po kroku, jak to zrobić.
Gdzie pobrać QR code o szczepieniu na COVID-19?
Jeśli masz za sobą obie dawki szczepienia przeciwko COVID-19 odpowiednie zaświadczenie i kod QR pobierzesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Nie jest to jednak takie proste. Poniżej opisałam kolejne etapy logowania na to konto oraz ścieżkę dostępu do wspomnianego kodu QR.
Jak pobrać QR code o szczepieniu na COVID-19 – instrukcja
Informacje opublikowane w dn. 25 maja 2021 r.
Aktualizacja z dn. 15 czerwca 2021 r. znajduje się na końcu artykułu.
1. Zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
Wejdź w ten LINK (jest to adres do odpowiedniej podstrony na stronie pacjent.gov.pl), a następnie kliknij duży pomarańczowy przycisk z napisem „Zaloguj się”.
Zalogować możesz się na dwa sposoby: 1) poprzez tzw. PZ, czyli profil zaufany („bezpłatny, elektroniczny podpis”) lub 2) za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód).
Według mnie najłatwiej jest zrobić to przez profil zaufany przy pomocy strony banku, w którym ma się konto (wcześniej spięte z profilem zaufanym). W tym celu należy kliknąć w niebieski link „Profil Zaufany” (pierwszy prostokąt).
Następnie z listy po prawej (sekcja „Zaloguj się przy pomocy banku lub innego dostawcy”) wybierz logo swojego banku. Dalej postępujesz tak samo, jakbyś się logował/a na stronę owego banku (numer klienta, hasło maskowane, itd.). Robisz to po to, by bank mógł poświadczyć twoją tożsamość.
W moim banku po zalogowaniu się, wyświetla się komunikat „Autoryzacja dyspozycji za pomocą profilu zaufanego” oraz moje imię, nazwisko i numer PESEL. Następnie muszę wpisać kod wysłany w wiadomości SMS na telefon (to standardowa procedura przy logowaniu na stronę mojego banku).
W kolejnym kroku (już niezależnie od banku) trzeba wpisać jeszcze jeden kod przysłany na telefon w kolejnej wiadomości SMS – tym razem będzie to kod potwierdzający, że masz prawo zalogować się na dany Profil Zaufany.
Jeśli nie nie masz ustawionego logowania poprzez stronę banku, oczywiście możesz się zalogować specjalnym loginem i hasłem do PZ (opcja po lewej) lub przez e-dowód. Z doświadczenia jednak mogę powiedzieć, że logowanie za pomocą banku jest najszybsze i najmniej zawodne. Testowałam pozostałe opcje, ale prawie zawsze coś się zawieszało lub system nie rozpoznawał mojego hasła, itd. Zatem jeśli masz szansę logować się do PZ przez bank, to szczerze polecam ten sposób.
2. Przejdź do zakładki „Szczepienia”
Kiedy wreszcie się zalogujesz na swoje Internetowe Konto Pacjenta, wybierz piątą zakładkę „Profilaktyka”, a następnie wejdź do sekcji „Szczepienia” (pierwszy prostokąt).
3. Pobierz zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19
W sekcji „Szczepienia” znajdziesz listę ostatnio przyjętych szczepień, w tym informacje o obu dawkach szczepienia przeciw COVID-19. Zaświadczenia są w postaci plików PDF. Pobierz je na dysk komputera i na wszelki wypadek dodatkowo wydrukuj.
Teksty zaświadczeń są napisane po polsku i po angielsku.
4. Wygeneruj QR code
Co więcej, w sekcji „Szczepienia” znajdziesz niebieski przycisk „Wygeneruj kod QR”. Kliknij go i także zapisz powstały w formacie PDF plik na dysku komputera (opcja „Pobierz PDF„) i dodatkowo go wydrukuj na papierze.
5. Zabezpiecz zaświadczenia
Wydruki schowaj (najlepiej razem z paszportem), a pliki PDF umieść dodatkowo w bezpiecznym miejscu online (np. wyślij je e-mailem na na własną skrzynkę e-mailową lub umieść na wirtualnym dysku/w chmurze). W ten sposób, nawet gdyby serwer lub system rządowy wysiadł, masz samodzielnie zarchiwizowane potwierdzenie o szczepieniu, do którego w każdym momencie możesz dotrzeć przez internet i na nowo je wydrukować. Zaświadczenie jest ważne przez rok od daty przyjęcia drugiej dawki szczepienia.
6. Aplikacja „Zaszczepieni”
Na zaświadczeniu z kodem QR zobaczysz informację o aplikacji „Zaszczepieni”. Zainstaluj ją na telefonie – jest dostępna w App Store (dla telefonów iPhone) oraz w Google Play (dla pozostałych telefonów). W aplikacji możesz zeskanować kod QR – swój lub cudzy, by sprawdzić, czy dana osoba posługująca się kodem faktycznie była zaszczepiona przeciw COVID-19.
Uwaga. Powyższa aplikacja nie jest to jeszcze międzynarodowa aplikacja nieweryfikująca tzw. „cyfrowy paszport covidowy”. Jest to polska aplikacja dedykowana do odczytywania/weryfikacji kodu QR na powyższych zaświadczeniach o szczepieniach przeciwko koronawirusowi w Polsce.
Paszport covidowy – kiedy się pojawi?
Paszporty covidowe umożliwiające swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej (oraz w poza unijnej części strefy Schengen), czyli „unijne cyfrowe zaświadczenia” według oświadczenia Komisji Europejskiej będą dostępne od 1 lipca 2021 r. Od tego dnia QR kody w formie cyfrowej lub wydrukowane zaświadczenia w formie papierowej będą uznawane nie tylko w Polsce, ale w UE i Schengen. Korzystać z nich będą mogły nie tylko osoby w pełni zaszczepione, ale także ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19. Na blogu pojawi się artykuł o odpowiedniej aplikacji do weryfikacji, gdy tylko będzie dostępna!
A czy Ty masz już swój kod QR? Daj znać w komentarzu na Facebooku pod postem (tutaj)!
Uwaga. Upate z dn. 15 czerwca 2021 r.:
- Już jest dostępna nowa wersja aplikacji do skanowania kodów QR dostosowana do wymagań UE. Przeczytaj artykuł o aplikacji UCC – Unijny certyfikat Covid.
- Można już wygenerować nowe Unijne Cyfrowe Certyfikaty Covidowe (ang. EU Digital COVID Certificate). Nowa (nieco zmieniona) instrukcja, jak wygenerować i pobrać kod QR ważny w UE i strefie Schengen znajduje się tutaj <link>.
Polub nasze profile na Facebooku i obserwuj nasz kanał ▶️ YouTube.
Podoba Ci się to, co robimy?! Postaw nam kawę! ☕ Będziemy mieć energię, by tworzyć kolejne treści dla Ciebie!