Jak zachowywać się w onsenie. Kontynuując temat rozpoczęty w podcaście o japońskich gorących źródłach, na prośbę naszych Czytelników zamieszczamy krótkie podsumowanie, odnośnie tego, jak należy zachowywać się w onsenie (gorące źródła), rotemburo (onsen na otwartym powietrzu) oraz sentō – japońskiej łaźni miejskiej. Poniżej dziesięć zasad etykiety onsenowej.
🎧 Wysłuchaj całej audycji poświęconej kulturze onsenów:
Podcast o Japonii №6 (w którym tęsknimy za gorącymi źródłami i opowiadamy o tym czemu są takie niesamowite)
♨️
Jak zachowywać się w onsenie
Etykieta w japońskich gorących źródłach
♨️
1. Na golasa – bez strojów kąpielowych
Zarówno w japońskich miejskich łaźniach, sentō (gorąca woda wodociągowa), jak i w onsenach – japońskich gorących źródłach (woda termalna, podgrzana naturalnie) zabronione są kostiumy kąpielowe – kąpie się na golasa. Dlatego część damska i męska są odseparowane. Zdarzają się onseny koedukacyjne (wtedy zazwyczaj paraduje się w kostiumach/kąpielówkach), ale rzadko i są to zazwyczaj bardziej wodne parki rozrywki ze strefą SPA, niż tradycyjne onseny.
2. Pozostaw rzeczy w szafce w przebieralni
Torbę/plecak, ubrania, duży ręcznik, szczotkę do włosów, butelkę wody (przyda się!) należy zostawić w szafce w przebieralni. Tam też należy zmyć makijaż. Do strefy mokrej zabiera się wyłącznie kosmetyki do mycia i mały ręczniczek, którym po zwilżeniu można ochładzać głowę lub przecierać twarz już w basenie lub zakryć okolice intymne, a wracając do przebieralni ze strefy mokrej – wstępnie się osuszyć.
3. Myjemy się przed kąpielą w gorącym źródle
4. Zwiąż włosy
5. Zakryj tatuaże
6. Zachowuj się cicho i grzecznie
7. Wytrzyj się wstępnie przed powrotem do przebieralni
8. W onsenie nie można jeść, ani pić
9. Osoby pod wpływem alkoholu nie są wpuszczane
10. W onsenie nie wolno fotografować/filmować
—
W nagłówku znajduje się drzeworyt autorstwa Torii Kiyonaga, pt. Onna yu przedstawiający kobiety kąpiące się w onsenie.