Najlepsze japońskie horrory i filmy grozy. Dzisiaj Halloween, które – na wzór amerykański – obchodzone jest także w Japonii. To właśnie w Tokio, a zwłaszcza w Shibuya odbywają się największe uliczne imprezy pełne Japończyków przebranych między innymi za różne potwory i duchy, czy postaci z horrorów. A wszyscy wiedzą, że japońskie horrory i filmy grozy są wyjątkowe – wyjątkowo dobre i wyjątkowo straszne. Na wczorajszym spotkaniu na żywo pt. Nawiedzone historie opowiadałam o moich ulubionych tytułach. Dzisiaj małe podsumowanie tego filmowego segmentu – lista tytułów i kilka słów recenzji (be spoilerów) oraz trailery moich ulubionych japońskich horrorów + lista ponad 20 tytułów polecanych przez członków grupy „Japonia budżetowo”.
Najlepsze japońskie horrory
i filmy grozy – poleca Asia
1. Po twoim trupie
Tytuł japoński: Kuime (喰女, クイメ)
Reżyseria: Takashi Miike
Premiera japońska: 2014
Kuime (aka. Over your dead body) to mój ulubiony film w reżyserii Takashiego Miike i jeden z moich ulubionych japońskich filmów w ogóle. To zdecydowanie najbardziej wysmakowany i najlepszy wizualnie film grozy, jaki widziałam!
Twórcy filmu potrafili tak zagrać na naszych emocjach, oszczędnie dozując sceny i dialogi, że przez większość czasu nie jesteśmy niczego pewni – wydaje się, że umysł płata nam figle. Zwłaszcza, że mamy tutaj zabieg historii w historii – główni bohaterowie to aktorzy teatru kabuki przygotowujący się do wystawienia słynnej sztuki pt. Historia ducha z Yotsuya (Tōkaidō-Yotsuya-kaidan). Tymczasem scenariusz i relacje łączące postaci teatralnej sztuki w dużej mierze odwzorowują sytuację, w której tkwią bohaterowie filmu. Aktorzy odgrywający główne role – Iemona i Oiwę – są parą, przy czym mężczyzna zdradza swoją partnerkę z młodszą koleżanką po fachu, która z kolei odgrywa postać jego kochanki w sztuce. Każdy gest, który aktorzy wykonują na scenie, wydaje się mieć podwójne znaczenie. Historia Oiwy kończy się tragicznie – mąż w perfidny sposób ją morduje, by poślubić kochankę. Dlatego oglądając film, pełni napięcia czekamy na finał…
➡️ Przeczytaj pełną recenzję filmu: Po twoim trupie – Takashi Miike bierze na warsztat japoński teatr kabuki.
2. Wyznania
Tytuł japoński: Kokuhaku (告白)
Reżyseria: Tetsuya Nakashima
Premiera japońska: 2010
Kokuhaku (aka. Confessions) historia nauczycielki, która próbuje się uporać ze stratą małego dziecka. Ale termin „uporać się” ma tutaj znacznie głębsze znaczenie. Jej dziecko, które oficjalnie utopiło się w wyniku nieszczęśliwego wypadku, zostało de facto zamordowane przez jej uczniów. Dlatego nauczycielka postanowiła dokonać na nich zemsty.
ten film, to niesamowity thriller, który pokazuje, jak okrutni i nieczuli potrafią być ludzie (a zwłaszcza współcześni młodzi ludzie, żeby nie powiedzieć dzieci), jak bezsilni jesteśmy wobec przemocy innych i jak niewiele od nas zależy. Zwłaszcza jeśli jesteśmy uwikłani w społeczne układy i zależności. Po części dlatego nauczycielka uznała, że nie pozostaje jej nic innego, jak dokonać osobistej vendetty…
Film Kokuhaku uhonorowano 3 nagrodami i 11 nominacjami Japońskiej Akademii Filmowej i był japońskim kandydatem do Oscara w kategorii „najlepszy film obcojęzyczny”.
3. Lekcja zła
Tytuł japoński: Aku no Kyōten (悪の教典 )
Reżyseria: Takashi Miike
Premiera japońska: 2012
Aku no Kyōten to kolejny film Takashiego Miike, który polecam. Nieco starszy (premiera miała miejsce dwa lata wcześniej niż Kuime) i bardziej „w stylu” Miike, bo znacznie (znacznie!) bardziej krwawy. Jest to adaptacja głośnej powieści o tym samym tytule autorstwa Yusuke Kishiego z 2010 roku.
To kolejny historia osadzona w szkole. Tym razem kręci się ona wokół nauczyciela, w którym podkochują się praktycznie wszystkie uczennice. Koledzy z pracy także bardzo go poważają – ma nienaganne maniery, jest przystojny i skończył prestizowe studia na Harvardzie. Do Japonii wrócił, by uczyć w liceum języka angielskiego. Nauczyciel idealny. Ale oczywiście nie ma ludzi idealnych. W rzeczywistości facet jest socjopatą, który nie jest w stanie odczuwać empatii i ma poważne zaburzenie osobowości. Już kiedy był nastolatkiem zamordował oboje rodziców i nauczyciela i od tamtego czasu wprawia się w coraz bardziej diabolicznych i bardzo sprytnie ukrywanych zabójstwach. Oczywiście w szkole też ma upatrzone ofiary…
To zdecydowanie film dla ludzi o mocnych nerwach.
4. Miss Zombie
Tytuł japoński: Misu zonbi (ミス・ゾンビ )
Reżyseria: Sabu (Hiroyuki Tanaka)
Premiera japońska: 2013
Miss Zombie to czarno-biały, bardzo „teatralny” film w reżyserii Sabu (Hiroyuki Tanaka). Opowiada historię dziejącą się w niedalekiej przyszłości w Japonii, gdzie zombie zostały udomowione udomowione i „pracują” jako służące i zwierzęta domowe. I tak oto do domu dosyć dobrze sytuowanych ludzi dostarczone zostaje tajemnicze zamówienie – w drewnianej skrzyni przywieziono zombie-kobietę, która ma pomagać w domu. Okazała się być całkiem nieagresywna (naukowcy opracowali sposób, by okiełznać agresję i krwiożerczy głód zombie), a wręcz potulna. Domownicy powoli przyzwyczajają się do jej obecności, pani domu daje jej nawet ubranie. Sytuacja jednak się komplikuje, kiedy mały synek właścicieli ginie w wypadku, a pan domu, zaczyna wykorzystywać ją seksualnie…
Film został uhonorowany główną nagrodą podczas Festival international du film fantastique de Gérardmer w 2014 roku.
➡️ Przeczytaj pełną recenzję filmu: Japońska Noc Grozy: Miss Zombie.
Oto moje cztery propozycje na (niekoniecznie Halloweenowe) wieczory. Wszystkie te filmy powstały jeszcze w poprzedniej dekadzie, ale uwierzcie – są cały czas tak straszne, jak kilka lat temu… Jeśli nie bardziej! Miłego oglądania!
Tymczasem poniżej znajdziesz alfabetyczną listę japońskich tytułów (horrory i inne filmy grozy) polecanych przez członków naszej grupy na Facebooku „Japonia Budżetowo – (link do wątku w grupie).
Inne japońskie horrory i filmy grozy
- Hausu (aka House) – 1977
- Honogurai mizu no soko kara (aka Dark Water) – 2002
- Ikari (aka Gniew) – 2016
- Jigoku (aka Piekło aka The Sinners of Hell) – 1960
- Juon: Kuroi Shōjo (aka Ju-on: Black ghost) – 2009
- Juon: Shiroi Rōjo (aka Ju-on: White ghost) – 2009
- …oraz pozostałe filmy z serii Juon (zobacz szczegóły)
- Kaidan (aka Kwaidan, czyli opowieści niesamowite) – 1964
- Kairo (aka Puls) – 2001
- Kakashi – 2001
- Noroi (aka Klątwa) – 2005
- Ōdishon (aka Gra wstępna) – 1999
- Onibaba (aka Kobieta-diabeł) – 1964
- Ringu (aka The ring) – 1998
- Rofuto (aka Loft – służebnica śmierci) – 2005
- Sadako vs. Kayako – 2016
- Sandome no satsujin (aka Trzecie morderstwo) – 2017
- Shiryō no wana (aka Evil Dead Trap) – 1988
- Tetsuo (aka Tetsuo: Człowiek z żelaza) – 1989
- Tōkyō Vanpaia Hoteru (aka Tokyo Vampire Hotel) – 2017 (film)
- Tōkyō Zankoku Keisatsu (aka Tokyo Gore Police) – 2008
- Utsukushī Yoru (aka Three… Extremes, trzeci japoński epizod pt. Box) – 2005
- Uzumaki (aka Spirala) – 2000
- Yabu no Naka no Kuroneko (aka Kuroneko aka Czarny kot) – 1968
Polub nas na Facebooku i oglądaj kanał ▶️ YouTube.
Podoba Ci się to, co robimy?! Postaw nam kawę! ☕ Będziemy mieć energię, by tworzyć kolejne treści!