Najlepsze puby i restauracje w Pradze. Uwielbiamy czeską Pragę. Mogę szczerze powiedzieć, że od wizyt w Pradze jesteśmy trochę uzależnieni – jeździmy tam przynajmniej raz na dwa-trzy lata! Oczywiście mamy w Pradze sprawdzone miejsca, w których można napić się dobrego piwa i zjeść rewelacyjny smažený sýr i po wielokroć polecaliśmy je znajomym. Postanowiłam podzielić się naszymi rekomendacjami także z Wami. Tak powstał mini przewodnik po naszych ulubionych pubach i karczmach w czeskiej Pradze. Zapraszam na praski szlak piwny!
Najlepsze puby i restauracje w Pradze
Edit 2020: Poniższa mapa powstała już jakiś czas temu (pierwsza wersja w 2014 roku), dlatego listę knajpek staram się ciągle uaktualniać. Część z nich to bardziej „alternatywne” miejsca – rockowe, punkowe lub jazzowe kluby i bary, w których grają na żywo; część to tradycyjne czeskie karczmy, gdzie można zjeść rewelacyjne knedlíky lub smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou, czy po prostu napić się dobrego piwa. Jestem pewna, że znajdziesz coś dla siebie.
Legenda:
🍻 – dobre piwo
🍲 – bardzo smaczne jedzenie
🎶 – muzyka na żywo
🍷 – inne alkohole
Lista pubów i restauracji opisanych w artykule
- U sedmi Švábů
- U malého Glena Jazz Club
- Klub Újezd
- Restaurace U Zpěváčků
- U Fleků (browar i restauracja)
- Pivovarský Dům – Restaurace a Pivotéka
- Wieża telewizyjna Žižkov
- U Vystřelenýho Oka
- Kontrast Bar (dawny Klub Wakata)
- Braník
Mapa z lokalizacją opisanych pubów i restauracji
Kliknij na dowolną ikonkę z kuflem piwa, a rozwinie się boczne menu z nazwą i adresem danego miejsca.
Bonus – trasa spacerowa szacowana na ok. 2h (bez popasu):
1. U sedmi Švábů
🍻🍲
Karczma ta nazywa się U siedmiu Szwabów (U sedmi Švábů), ale Kondi zawsze mówi na nią „Medieval”, ponieważ jej wystrój jest nieco taki właśnie średniowieczny. Karczma obejmuje kilka sal, a czasem otwarty bywa też poziom piwnicy. Jest tam zazwyczaj ciemnawo, bo w kątach i zakamarkach stoją świece, które nadają miejscu fajny klimat. Są nawet zbroje rycerskie.
Jest to miejsce bardziej na obiad/kolację, niż do przesiadywania nad kuflem piwa. Ceny są być dość wysokie jak na Pragę, ale jedzenie jest bardzo smaczne (przynajmniej jeszcze jakiś czas temu było). Mają też pyszną szarlotkę. Do piwa podają bardzo fajną przegryzkę – prażony groszek. Od dawna próbujemy kupić ten groszek, ale nie trafiliśmy jeszcze na tak samo smaczny. Być może sami go robią i to jest ich sekretny przepis. I być może właśnie z uwagi na ten groszek restauracja plasuje się na 315 miejscu spośród 2 871 praskich restauracji zarejestrowanych w serwisie TripAdvisor. (Edit 2021: 292. miejsce na 4653 zarejestrowanych – sprawdź!)
NASZ PODRÓŻNICZY TIP: Do Siedmiu Szwabów warto zajrzeć przy okazji wizyty na zamku (Zamek na Hradczanach, Pražský hrad), bo to w zasadzie tuż obok (patrz: mapa powyżej).
🗺️ Krčma „U sedmi Švábů”
Jánský vršek 241/14
118 00 Malá Strana, Praha
godziny otwarcia: 12:00 – 23:00 (pon-śr), 11:00 – 23:00 (czw-nie)
www: 7svabu.cz
2. U malého Glena Jazz Club
🍻🍲🎶
Jedno z najprzyjemniejszych miejsc w Pradze. Jak na Pragę jest to stosunkowo „młody” lokal, bo powstał zaledwie w 1995 roku. Lokalik jest mały, choć oczywiście ma poziom „-1”, czyli piwniczkę. I to właśnie w tej piwniczce znajduje się niewielka scena, na której grane są na żywo koncerty. Jak nie trudno się domyślić – zdradza to nazwa miejsca – U małego Glena występują najczęściej artyści grający jazz i blues, ale nie tylko.
NASZ PODRÓŻNICZY TIP: W dniu koncertu warto przyjść wcześniej, by zająć sobie stolik, bo na dole jest ich naprawdę niewiele.
🗺️ U malého Glena Jazz Club
Karmelitská 374/23,
118 00 Praha
www: malyglen.cz
3. Klub Újezd
🍻🍲🎶
Nazwa tego miejsca – Klub Újezd – pochodzi od nazwy ulicy, przy której jest wejście. Lub mieści się zaraz przy skrzyżowaniu ulicy Újezd oraz Vítěznej (Zwycięskiej), będącej przedłużeniem Mostu Legii (most przy Tatrze Narodowym, Národní Divadlo).
Klub jest trzypiętrowy – zajmuje całą kamienicę. Na parterze, w sensie na poziomie terenu, znajduje się salka z niesamowitym żeliwnym barem i stołkami (taka metaloplastyka). Na tym poziomie (tzw. „Sál”) odbywają się też małe koncerty (zazwyczaj muzyki rockowej). Natomiast na górze jest bardziej elegancko – kawiarnia, w której króluje jazz. W piwnicy kiedyś grywali muzykę punkową i ska, ale nie wiem, czy te gatunki dalej są „w trendzie”.
NASZ PODRÓŻNICZY TIP: Klub Újezd warto odwiedzić przy okazji wizyty w parku Petřín Park (Petřínské Sady)*, obejmującego wzgórze, na którego szczycie którego jest klasztor z pięknym ogrodem, wieża telewizyjna Televizní věž i oldskulowy Gabinet Krzywych Zwierciadeł. Na wzgórze można wejść spacerkiem lub wjechać kolejką – stacja kolejki znajduje się dokładnie vis-à-vis klubu.
🗺️ Klub Újezd
Újezd 422/18
118 00 Malá Strana, Praha
godziny otwarcia: 14:00 – 4:00
www: klubujezd.cz
4. Restaurace U Zpěváčků
🍻🍲
Z Újezdu Mostem Legii przechodzimy na prawobrzeżną Pragę! Idziemy kawałek na południe i przed Instytutem Goethego skręcamy w uliczkę Na struze i po kilku krokach jesteśmy na miejscu!
Restauracja u Śpiewaczki (Restaurace U Zpěváčků), przez nas zwana „restauracją kafelkową” (z uwagi na wszechobecne – na ścianach i podłodze – ceramiczne kafelki) to knajpka, do której zawsze chodzimy na smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou, czyli smażony ser z frytkami i sosem tatarskim! Serio, nigdzie nie jadłam smaczniejszego smażonego sera, a spożyliśmy tychże serów wiele i to różnych gatunków! Do tego ceny w tej restauracji są naprawdę przystępne.
NASZ PODRÓŻNICZY TIP: Jeśli szukacie miejsca z „sąsiedzkim” klimatem z filmów Jana Hřebejka, to jest to odpowiednie miejsce. U Śpiewaczki po południu zbierają się miejscowi. Ale bez obaw! Spokojnie możecie się tam zatrzymać na kilka kufelków pysznego ciemnego piwa Krušovice i nikt nie będzie się na was krzywo patrzył!
🗺️ Restaurace U Zpěváčků
Na struze 1740/7
110 00 Praha-Nové Město
godziny otwarcia: 11:00 – 0:00
www: uzpevacku.cz
5. U Fleků
🍻🍲🎶
Restauracja i kilkusetletni browar U Fleků to kultowe miejsce. Nie trzeba go przedstawiać, bo widnieje pewnie na pierwszych sronach wszystkich przewodników po czeskiej Pradze. Ale poświęcimy mu trochę uwagi. Na wszelki wypadek.
Choć trudno w to uwierzyć, to ten browar złożony przez Víta Křemenecowa (patrz na nazwę ulicy) w 1499 roku działa do dzisiaj w zasadzie bez przerwy. W ciągu kilkuset lat właściciele browaru się zmieniali, ale dopiero za rządów Františka Pštrossa, w 1843 roku zaczęto w nim produkować ciemny lager w bawarskim stylu (wcześniej produkowano tylko jasne), z którego obecnie słynie U Fleků. Piwo to ma moc 13% i jest warzone w stuletniej aparaturze, w sposób niezmieniany od ponad 200 lat (pprocedura warzenia zajmuje około 6 tygodni).
Wystrój restauracji jest fantastyczny. Jest to rozległy „kompleks”, przypominający klasztor, który obejmuje kilka sal oraz otwierany latem wewnętrzny dziedziniec. W każdym pomieszczeniu panuje niesamowity klimat, do knedlíka często przygrywa orkiestra, a siedząc tam ma się wrażenie, że czas się zatrzymał!
NASZ PODRÓŻNICZY TIP #1: Z uwagi na sławę tego miejsca, jest ogromna szansa, że natkniecie się na jakąś wycieczkę (może nawet i polską). Ale nie poddawjcie się – na pewno znajdzie się dla Was miejsce w którejś z wielu sal. Rezygnować z wizyty w tym przybytku absolutnie nie wolno (mimo tych turystów), bo dają bardzo dobrze jeść, no i co tu dużo gadać – trzeba koniecznie spróbować tego pysznego ciemnego piwa ichniej produkcji.
NASZ PODRÓŻNICZY TIP #2: Przy wejściu do Fleku poczęstują Was specjalną „mediciną” – szotem Becherovki. Ale uwaga – to nie jest darmowy poczęstunek! Każdy kielonek, każdy kufel zostanie skrupulatnie policzony. Kelnerzy mają własny system – na karteluszku, który położą na Waszym stole, stawiają odpowiednie kreski, oznaczające poszczególne napitki. A jak tylko skończycie jeden napitek, na stole natychmiast ląduje kolejny, i kolejny, i kolejny… Trzeba w porę odmówić, jeśli się nie ma ochoty na dolewkę, bo postawiony na stole, oznacza kupiony! Taka polityka firmy.
Gdzie zjeść najlepsze knedliczki w Pradze? Naszym zdaniem u Fleků!
NASZ PODRÓŻNICZY TIP #3: O ile do „kafelkowej” chadzamy na smażony ser, do Fleků chodzimy na knedlíky (drożdżowe kluski na parze) z ciemnym sosem gulaszowym. Są po prostu wyborne! A jak kto mi powie, że mu nie smakowały, to mu odpowiem, że się po prostu nie zna!
Jak trafić do kultowego U Fleků?
NASZ PODRÓŻNICZY TIP #4: Jeśli nie będziecie mogli do Fleků trafić (sami czasami mamy problem, bo ukryci są w labiryncie uliczek), rozglądajcie się za wiszącym zegarem, który jest znakiem rozpoznawczym restauracji i browaru! Pojawia się nawet na waflach pod kufle. Przywieźliśmy sobie taki jeden do Warszawy jako suwenir.
🗺️ U Fleků
Křemencova 11
110 00 Praha 1
godziny otwarcia: 10:00 – 23:00
www: ufleku.cz
6. Pivovarský Dům – Restaurace a Pivotéka
🍻
Pivovarský Dům znajduje się niedaleko Placu Karola (Karlovo náměstí). Do tego przybytku zaprowadziła nas kuzynka Kondiego, która kilka lat studiowała w Pradze. Wtedy miejsce to nam się bardzo spodobało. Mieli w menu całą gamę smakowych piw – od miodowego, przez jagodowe (czyli borůvkové), kawowe, bananowe, wiśniowe, po… pokrzywowe (kopřivové)! Nie jestem pewna, czy dzisiaj – w dobie mikrobrowarów ścigających się, by zaskoczyć odbiorców, pubów typu multi-tap i specjalistycznych sklepów z ogromnym asortymentem – te piwa robiły na nas dalej aż takie wrażenie. Mimo wszystko polecamy odwiedzić to miejsce, choćby po to, by sprawdzić jak smakuje piwo pokrzywowe. Bo takie piłam tylko tam!
NASZ PODRÓŻNICZY TIP: Pivovarský Dům – Restaurace a Pivotéka, jak wskazuje nazwa to także restauracja. Ale dla nas tamtejsze jedzenie było zdecydowanie mniej smaczne niż w większości pozostałych odwiedzanych przez nas knajpek. Być może się poprawili, ale biorąc pod uwagę nasze doświadczenia niekoniecznie polecamy to miejsce na obiad.
🗺️ Pivovarský Dům – Restaurace a Pivotéka
Ječná/Lípová 15
120 44 Praha 2-Nové Město
godziny otwarcia: 11:00 – 23:00
www: pivovarskydum.com
7. Wieża telewizyjna Žižkov
🍷🍻
Skąd wieża telewizyjna na liście pubów i karczm? Ano dlatego, że nie wyobrażam sobie wizyty w Pradze bez odwiedzin w tym koszmarku architektonicznym, który – za jego brzydotę – wprost ubóstwiam. A nie wyobrażam sobie wizyty w žižkovskiej wieży telewizyjnej bez wypicia gorącego grogu w restauracji na tarasie widokowym! Gorąco polecamy gorący grog i podziwianie pięknej panoramy miasta. Widoki naszym zdaniem lepsze, niż z wieży na Petřínie!
🗺️ Wieża telewizyjna Žižkov
Mahlerovy Sady 1
130 00 Praha 3, Praha
www: towerpark.cz
8. U Vystřelenýho Oka
🍻🍲
A skoro jesteśmy na Žižkovie, w naszej ulubionej praskiej dzielnicy, to absolutnie koniecznie trzeba zahaczyć o knajpkę U wystrzelonego oka! Odkrył ją nasz znajomy Pan Bla wiele lat temu (zanim zaczęli o niej pisac w internetach), a my, w ślad za nim, rozmiłowaliśmy się w tym miejscu! To zdecydowanie nasza najulubieńsza knajpka w całej Pradze!
O co chodzi z tym okiem? Ano, oczywiście chodzi o oko Jana Žižki (od którego imienia całą dzielnicę nazwali), które podobno stracił w bitwie pod Grunwaldem (walczył po naszej stronie, choć za dziengi). A kim byli boży bojownicy? A to jego bojownicy właśnie byli! Kto historii husytów nie zna, to zachęcam do zapoznania się z nią w całkiem przystępnej formie – poprzez lekturę tzw. Trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego (zwłaszcza tomu Boży bojownicy) od razu bardziej swojsko się na Žižkovie poczujecie!
A wracając do Oka… Za co (oprócz specyficznego klimatu žižkovskiej knajpy) je cenimy? Za wyborne przekąski, a zwłaszcza jedną – tzw. utopence, czyli serdelki z cebulką marynowane w occie (w polskiej wersji menu nazywane, cytuję, „chujami w occie”. :P Uwielbiamy je! I chociaż można je teoretycznie kupić w słoiku w niektórych czeskich sklepach, to te z Wystrzelonego Oka są najlepsze! (Oczywiście, wracając do Polski, kupujemy te komercyjne i tak, bo lepsze sklepowe, niż żadne!). Inne przekąski też niezgorsze, ale utopence… Aż napiszę: <3
Klimat w knajpie też jest specyficzny. Ciekawe „prześmiewcze” obrazki na ścianach, menu w kilku językach (wszelkie pozycje nazywane są w stylu tych „hujków w occie”). Dodatkowo (tak mówi Kondi, bom nie była) w męskiej łazience nad pisuarami zamontowane są specjalne poduszeczki, na których zmęczony życiem (i piwem) klient może podczas sikania oprzeć swe czoło… Taki bajer! W babskich wygódkach jednak żadnych dodatkowych wygód nie stwierdziłam. :P Klimacik z Oka można sobie wyobrazić, oglądając zdjęcia na okowym fb!
Uwaga – nie przychodźcie za wcześnie, bo Oko zamknięte!
A teraz bardzo ważne: Oko jest otwierane dopiero późnym popołudniem i uwaga – jest nieczynne w poniedziałki! Żebyście czasem nie wybrali się na ten cały niebezpieczny i straszny (btw, uwaga na butelki wylatujące przez okno!) Žižkov na darmo nie wybrali! ;)
O Oku pisze też największy czechofil RP, czyli Mariusz Szczygieł, zwracając jednocześnie uwagę, żeby zimą nie popełnić na Žižkovie największego z faus pax, mianowicie:
Acha, bardzo proszę, żeby ci, którzy pojawią się na Žižkovie zimą, nie kompromitowali mnie i naszego narodu, i nie zamawiali grzanego piwa. Można zamówić svařák czyli grzane wino, ale nie piwo! Jeśli Czech przyzna (z niechęcią), że jednak istnieje na świecie jakiś grzech, to będzie to grzech grzanego piwa.
🗺️ U Vystřelenýho Oka
U božích bojovníků 606/3
130 00 Praha 3-Žižkov
godziny otwarcia: 16:30 – 0:01 (pon-pt), 16:30-0:00 (sob)
www: uvoka.cz <— Woah, mają stronę internetową!
facebook.com/vystreleny.oko <— I profil na fb!
9. Kontrast Bar (dawny Klub Wakata)
🍻🎶
Wracamy na lewy brzeg Wełtawy! Ale bardziej na północ! Można tu podjechać tramwajem (przystanek Kamenická – jest tramwaj bezpośrednio z Małej Strany), metrem (czerwona linia, stacja Vltavská), lub przyleźć na piechotę piękną spacerową trasą wzdłuż Letenskich Sadów (i rzeki). Znamy dobrze tę okolicę, bo kiedyś (zupełnym fartem) zamiast w hostelu ulokowano nas w tych okolicach w czterogwiazdkowym hotelu Belvedere. I wtedy tez odkryliśmy Wakatę.
Dawniej Klub Wakata, obecnie Kontrast Bar przy Malířskiej do dobre miejsce, by pomimprezować do późnych godzin nocnych, a wręcz porannych. Miejsce praktycznie codziennie czynne jest do 3:00. Jest to kolejny klub który przyciaga zakręconych ludzi alternatywnym wystrojem i muzyką. Kiedy byliśmy tam ostatnio (klub funkcjonował jeszczeze pod szyldem „Wakata”), duże wrażenie zrobiła na mnie „didżejka” otoczona metaloplastyką w dziwnym, jakby organicznym stylu. (Który mi nieco kojarzył się z opisami z Katedry Jacka Dukaja.)
Muzyka, na którą wtedy trafiliśmy to była mieszanka rocka, punku, ska i elektronicznych kawałków, która bardzo nam pasowała, ale klub chwalił się, że codziennie gra inny dj. (Edit 2020: aktualny program występów można sprawdzić tutaj.) Zawsze polecaliśmy to miejsce osobom, które szukały w Pradze miejscówki na późne imprezowanie. Niemniej nie wiemy, czy Kontrast Bar jest równie fajny, jak dawna Wakata. Dajcie znać, jeśli odwiedzicie to miejsce przed nami.
NASZ PODRÓŻNICZY TIP: Jeśli zabalujecie w tej okolicy do rana, to w drodze powrotnej zdecydowanie polecamy wizytę w piekarni znajdującej się po sąsiedzku do Kontrast Baru. Znajdziecie ją po zapachu – pan piekarz sprzedaje bułeczki prosto z pieca! Najsmaczniejsze bułeczki, jakie jedliśmy o 3:00 nad ranem!
🗺️ Kontrast Bar (dawniej Klub Wakata)
Malířská 14, 170 00 Praha 7
Godziny otwarcie: 17:00-3:00 (pon-sob)
www: wakata.eu kontrast-bar.cz
10. Braník
🍻🍲
Na koniec – poza szlakiem – propozycja nieturystyczna, z dala od zabytków (12 km od centrum, ale można tam dojechać nocnym tramwajem!) i wybitnie budżetowa. To Kotva – sportowy ośrodek turystyczny oraz hotel i pole namiotowe nad samym brzegiem Wełtawy. Niewątpliwą zaletą tej lokalizacji, jak na Pragę przystało, jest to, że vis-à-vis ośrodka znajduje się zabytkowy browar Braník. Niestety nie produkuje się tam już piwa. Markę Braník przejęły w 2002 roku koncerny. My jeszcze pamiętamy czasy, kiedy z dziedzińca można było kupić świeżutki browar, dopiero co rozlany do butelek).
Ale w okolicy nadal można się napić najtańszego piwa w mieście. Szukajcie go w malutkich knajpkach na bocznicy kolejowej. Knajpkach pełnych lokalsów, ze stołami nakrytymi ceratą i oknami wypełnionymi dyktą. Tam napijecie się piwa, wlepiając wzrok w pociągi, pobliską autostradę albo telewizor, który nadaje to samo, co 25 lat temu, czyli przygody animowanego Krecika i Nikogo nie ma w domu. A tradycyjny czeski obiad można zjeść w restauracji Kotva.
🗺️ Restaurace Kotva – Braník
U Ledáren 1557/1
147 00 Praha 4-Braník, Czechy
Godziny otwarcie: 16:30-21:00 (pn, sr-pt), 12:00-21:00 (sob-nie)
www: kotvarestaurace.cz
Oto nasza top dziesiątka! Może ktoś z Was się skusi na którąś z opisanych wyżej miejscówek, a może nawet na wszystkie… Serdecznie je polecamy. Sami na pewno nie raz tam wrócimy!
Asia i Kondi