Lista japońskich filmów animowanych. Tak jak obiecałam, publikuję listę japońskich filmów animowanych, omawianych podczas ostatniego spotkania na żywo*. Liczymy na to, że powstanie wspaniała kolekcja tytułów, zatem polecajcie kolejne pełnometrażowe japońskie animacje!
*) Tutaj obejrzysz nagranie video ze spotkania Studio Ghibli i inni, czyli japońska animacja, a tutaj wysłuchasz wersji audio.
Oto zaczątek wspaniałej (a ma nadzieją, że najwspanialszej!) listy pełnometrażowych japońskich filmów animowanych. Filmy podzielone są pod względem reżysera, a następnie uporządkowane chronologiczne. Dodatkowo przy każdym tytule zamieściłam info o wytwórni/studio animacji, w którym powstał dany film. Zaczynamy od najsłynniejszego japońskiego reżysera filmów animowanych. To Hayao Miyazaki ze Studio Ghibli, który bywa nazywany „ojcem japońskiej animacji”, czy też „japońskim Disneyem”.
Lista będzie rozwijana, dlatego jeśli uważasz, że brakuje na niej jakiegoś tytułu, koniecznie daj nam znać w wiadomości na Facebooku lub mailem (kontakt).
Lista japońskich filmów animowanych
Japońskie animacje pełnometrażowe różnych reżyserów
Hayao Miyazaki
1. Nausicaä z Doliny Wiatru (1984)
Nausicaä z Doliny Wiatru aka Kaze no tani no Naushika (1984) – przed powstaniem Studio Ghibli
Pierwszy animowany film w reżyserii Hayao Miyazakiego; stworzony jeszcze przed oficjalnym powstaniem Studio Ghibli. Film uznawany za jedno z największych arcydzieł animacji. Zaskakujący świat po wojnie nuklearnej, któremu ponownie grozi niebezpieczeństwo ze strony człowieka.
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Nausicaä z Doliny Wiatru (zestawienie top 10)
2. Laputa – podniebny zamek (1986)
Laputa – podniebny zamek aka Tenkū no shiro Rapyuta (1986) – Studio Ghibli
Pierwszy filmy, który powstał oficjalnie pod auspicjami Studio Ghibli. Historia dziewczynki, która potrafi lewitować dzięki szczególnemu artefaktowi oraz chłopca, który dzieli marzenie ojca – pragnie odnaleźć Laputę, legendarną latającą wyspę-zamek.
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Laputa–podniebny zamek (zestawienie top 10)
3. Mój sąsiad Totoro (1984)
Mój sąsiad Totoro aka Tonari no Totoro – Studio Ghibli
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich filmów animowanych, także z uwagi na fantastyczną postać pana lasu, Totoro. Opowieść o dwóch siostrach Satsuki i Mei, które wraz z tatą przeprowadzają się do domu na wsi, położonego na skraju lasu… W oczach dziewczynek – magicznego lasu, pełnego fantastycznych stworzeń. To one pozwalają przetrwać dziewczynkom trudny czas, kiedy ich cieżko chora mama przebywa w szpitalu. Opowieść o miłości do rodziny i natury.
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Mój sąsiad Totoro (zestawienie top 10)
➡️ Pełna recenzja filmu: Mój sąsiad Totoro. Klasyka anime ze Studio Ghibli
4. Podniebna poczta Kiki (1989)
Podniebna poczta Kiki aka Majo no takkyūbin – Studio Ghibli
Historia nastoletniej czarownicy, która (wraz z kotem!) opuszcza dom rodzinny, by oddbyć staż i znależć dla siebie miejsce w świecie, w którym coraz mniej jest miejsca dla magii. Kiki otwiera firmę transportową i dostarcza na miotle przerózne przesyłki, przez co poznaje ciekawych ludzi. Scenariusz powstał na podstawie powieści Eiko Kadono.
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Podniebna poczta Kiki (zestawienie top 10)
6. Szkarłatny pilot (1992)
Szkarłatny pilot aka Porco Rosso aks Kurenai no buta – Studio Ghibli
Wspaniały film o Marco, pilocie czerwonego hydroplanu, który został zamieniony w świnię i obecnie znany jest jako Porco Rosso (Czerwona Świnia). Jest idolem całej okolicy i skradł serce lokalnej piękności, Giny. Niestety o jej względy ubiega się jeden z podniebnych piratów, który postanawia pozbyć się Marco. Ciekawa historia, wspaniała animacja i cudowna muzyka Joe Hisaishi, Tokiko Katō. Jeden z naszych widzów powiedział, że film klimatem przypomina Casablancę i coś w tym jest!
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Szkarłatny pilot (zestawienie top 10)
–
7. Księżniczka Mononoke (1997)
Księżniczka Mononoke aka Mononoke-hime – Studio Ghibli
Wspaniała opowieść o magicznych stworach yōkai (mononoke), które postanowiły bronić swojego prastarego lasu przed ludźmi i ich szalonym „postępem”. Pomaga im wychowana wśród zwierząt San (zwana Księzniczką Mononoke) oraz książę Ashitaka, który przybył do lasu, aby zdjęto z niego klątwę boga-dzika, którego zabił, by bronić swojej wioski.
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Księżniczka Mononoke (zestawienie top 10)
8. Spirited Away: W krainie bogów (2001)
Spirited Away: W krainie bogów aka Sen to Chihiro no kamikakushi
🏆 Film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w kategorii najlepszy film (2002) oraz Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany (2003)
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Spirited Away: W krainie bogów (zestawienie top 10)
9. Ruchomy zamek Hauru (2004)
Ruchomy zamek Hauru aka Hauru no ugoku shiro – Studio Ghibli
Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule.
🏆 Film był nominowany w 2006 roku do Oscara w kategorii najlepszy film animowany.
10. Ponyo (2008)
Ppnyo aka Gake no ue no Ponyo – Studio Ghibli
Opowieść o Ponyo, dzoecku syreny-władczyni morza i człowieka, który porzucił ludzki świat, którą – jak disnejowską Ariel – ciągnie do życia poza wodą i która zamieszkuje z chłopcem Sōsuke, a następnie zamienia w dziewczynkę. Niestety ma to swoje konsekwencje – zaburza równowagę w przyrodzie.
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Ponyo (zestawienie top 10)
11. Zrywa się wiatr (2013)
Zrywa się wiatr aka Kaze tachinu – Studio Ghibli
Miyazaki oparł film na własnej mandze o tym samym tytule, która z kolei powstała na motywach opowiadaniaautorstwa Tatsuo Horiego. Jest to fabularyzowana biografia konstruktora Jirō Horikoshiego, projektanta slynnych samolotów Mitsubishi A5M oraz Mitsubishi A6M „Zero” wykorzystywanych przez lotnictwo floty japońskiej w czasie II wojny światowej.
🏆 Film nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany roku 2013.
12. Do you do live? (planowana premiera: 2023)
Do you do live? aka Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka – Studio Ghibli
Najnowszy projekt Studio Ghibli i Hayao Miyazakiego (podobno powstaje z prędkością 1 minuta animacji na miesiąc!). Rozwinięta adaptacja słynnej japońskiej powieści (o tym samym tytule) z 1937 roku napisanej przez Yoshino Genzaburo. Opowieść o zdolnym nastoletnim chłopcu o pseudonimie Koperu (of Kopernika), którego wuj próbuje przygotować do życia w dorosłym świecie, do znalezienia własnej drogi o odnalezienia najlepszej wersji siebie.
Isao Takahata
1. Grobowiec Świetlików (1988)
Grobowiec świetlików aka Hotaru no haka (1988) – Studio Ghibli
Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadania Akiyukiego Nosaki, które bazowało na jego wspomnieniach z czasów II wojny światowej. Historia rodzeństwa, Seita i Setsuko, które po tym, jak ich mama zostaje ciężko ranna podczas nalotu na Kobe trafiają do domu ciotki. Dzieciaki, ponieważ nie czują się tam mile widziane, zamieszkują w bunkrze pod miastem. Od tego momentu same muszą o siebie dbać i radzić sobie z wojenną rzeczywistością, z głodem i chorobami.
2. Powrót do marzeń (1991)
Powrót do marzeń aka Omohide porp poro – Studio Ghibli
Taeko jedzie odwiedzić dalekich krewnych na wsi, by tam pomóc zbierać barwierz – roślinę służącą do barwienia tkanin na różowo. W drodze wspomina swoje dzieciństwo przypadające na końcówkę lat 60tych, kiedy to była rezolutną dziewczynką, pełną energii i pomysłów. Taeko zastanawia się, czy trzyma się tych ideałów, do których była tak przekonana w dzieciństwie.
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Powrót do marzeń (zestawienie top 10)
3. Szopy w natarciu (1994)
Szopy w natarciu aka Heisei tanuki gassen ponpoko – Studio Ghibli
Wspaniała historia o szopach, które dzięki magicznym umiejętnością potrafią zmieniać kształt. Kiedy ludzie niszczą ich las, by wybudować nowoczesne osiedle, szopy postanawiają udawać ludzi i w ten sposób powstrzymać budowę. Kiedy pomysł się nie sprawdza urządzają niesamowitą paradę stworów yōkai, by w ten sposób wystraszyć i przepędzić ludzi z ich terenów.
4. Rodzinka Yamadów (1999)
Rodzinka Yamadów aka My neighbors the Yamadas aka Hōhokekyo Tonari no Yamada-kun – Studio Ghibli
Zbiór niezależnych od siebie scenek z życia członków tytułowej rodzinki Yamadów (małżeństwo z dwójką dzieci i babcia ze strony taty), przedstawionych w formie krótkich skeczy. Film postał na podstawie pasków komiksowych (tzw. yonkoma) autorstwa Hisaichi Ishii i zachował charakter tych komiksów – prosta kreska bardzo odróżnia go od pozostałych filmów ze Studia Ghibli.
–
5. Księżniczka Kaguya (2013)
Księżniczka Kaguya aka Kaguya-hime no monogatari – Studio Ghibli
Adaptacja japońskiej opowieści z okresu Heian (X w.) pt. Opowieść o zbieraczu bambusu. Historia starszego bezdzietnego małżeństwa, które znajduje wewnątrz ściętego bambusa malutkie dziecko i postanawia je wychować. To kolejna, po Rodzince Yamadów, produkcja w której zastosowano prostą kreskę i bardzo delikatną paletę kolorów.
🏆 Film nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany roku 2014
Hiromasa Yonebayashi
1. Tajemniczy świat Arrietty (2010)
Tajemniczy świat Arietty aka Karigurashi no Arrietty – Studio Ghibli
Film powstał na motywach powieści Mary Norton pt. Pożyczalscy. Muzyka – wyjątkowo nie skomponowana przez japońskich muzyków, a przez Cécile Corbel.
➡️ Krótka recenzja i trailer video: Tajemniczy świat Arrietty (zestawienie top 10)
➡️ Pełna recenzja filmu: Recenzja: Tajemniczy świat Arrietty
2. Marnie. Przyjaciółka ze snów (2014)
Marnie. Przyjaciółka ze snów aka Omoide no Mānī – Studio Ghibli
Historię pobytu Anny Sasaki u krewnych, w mieście na mokradłach Kushiro na Hokkaido. Anna trafia na pobliską opuszczoną rezydencję, gdzie spotyka Marnie, enigmatyczną dziewczynę, która prosi ją, by zachowała ich spotkania w tajemnicy. Po pewnym czasie Marnie okazuje się być kimś więcej, niż wakacyjną przyjaciółką. Film powstał na motywach powieści Joan G. Robinson pt. When Marnie Was There.
➡️ Pełna recenzja filmu: Premierowo: Marnie. Przyjaciółka ze snów
Gorō Miyazaki
1. Opowieści z Ziemiomorza (2006)
Opowieści z Ziemiomorza aka Gedo-senki
Scenariusz do filmu stworzyli Gorō Miyazaki i Keiko Niwa na podstawie cyklu fantastycznych powieści Ursuli Le Guin pt. Ziemiomorze (Earthsea) o krainie o takiej właśnie nazwie.
2. Makowe wzgórze (2011)
Makowe wzgórze aka From Up on Poppy Hill aka Kokuriko-zaka kara – Studio Ghibli
Scenariusz filmu był wspólnym dziełem Tetsurō Sayama, Hayao Miyazaki i Keiko Niwa, a powstał na podstawie mangi Chizuru Takahashi i Tetsurō Sayama. To przepiękna opowieść o dorastaniu, pierwszej miłości i o tym, że razem można więcej zdziałać. W filmie ładnie pokazano okolice mieszkalnej dzielnicy Yamate i portu w Jokohamie. Ciekawe są też momenty, kiedy główna bohaterka przygotowuje posiłki dla mieszkańców domu, którym jej rodzina wynajmuje na kwatery.
–
3. Earwig and the Witch (2020)
Earwig and the Witch aka Āya to Majo (2020) – Studio Ghibli.
Komputerowa animacja, film telewizyjny w reżyserii Gorō Miyazakiego, syna Hayao Miyazakiego, na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Diany Wynne Jones.
Tomomi Muchizuki
1. Szum morza (1993)
Szum morza aka Umi ga kikoeru – Studio Ghibli
Film powstał na podstawie powieści Saeko Himuro o tym samym tytule z 1993 roku. Morisaku Taku i Matsuno Yutaka są najlepszymi przyjaciółmi, ale ich przyjaźń zostaje zagrożona, kiedy w ich szkole pojawia się nowa uczennica z Tokio, Muto Rikako. W tym filmie bardzo ładnie pokazano nadmorską prowincję oraz Tokio.
_
Hiroyuki Morita
1. Narzeczona dla kota (2002)
Narzeczona dla kota aka Neko no ongaeshi – Studio Ghibli
O tym filmie opowiemy podczas kolejnego spotkania LIVE – Kocia inwazja – koty w japońskiej kulturze.
Michael Dudok de Wit
1. Czerwony żółw (2016)
Czerwony żółw aka La tortue rouge (tytuł org.) aka The Red Turtle aka Reddotātoru aru shima no monogatari.
Film powstałe we współpracy wytwórni: Studio Ghibli, Prima Linea Productions, Why Not Productions, Wild Bunch, CN4 Productions, Arte France Cinéma, Belvision Corporation.
Mężczyzna dryfujący przez burzę budzi się na bezludnej wyspie porośniętej bambusowym lasem. Kiedy buduje tratwę z bambusa i próbuje odpłynąć, tratwa zostaje zniszczona przez niewidzialnego morskiego potwora, co zmusza go do powrotu na wyspę. Nie zważając na niepowodzenia, mężczyzna buduje kolejne, coraz większe i większe tratwy. Do momentu, aż spotyka gigantycznego żółwia z czewrwoną skorupą. Sfrustrowany mężczyzna atakuje żółwia, ale gdy ten zamienia się w zjawiskową czerwonowłosą kobietę, zakochuje się w niej…
–
Makoto Shinkai
1. Głosy z odległej gwiazdy (2002)
Głosy z odległej gwiazdy aka Hoshi no koe – CoMix Wave Films
Para nastolatków na odległość komunikują się między sobą e-mailami wysyłanymi z telefonów komórkowych. Im dalej, kierująca grupą zwalczającej Tarsjan dziewczyna, podróżuje w głąb kosmosu, tym dłużej muszą czekać na każdą wiadomość.
2. 5 centymetrów na sekundę (2007)
5 centymetrów na sekundę aka Byōsoku 5 senchimētoru – CoMix Wave Films
Produkcja trwająca łącznie około 1 godziny podzielona jest na trzy segmenty: Kwiat wiśni, Kosmonauta i 5 centymetrów na sekundę. Akcja rozgrywa się w Japonii i zaczyna się w latach 90. XX wieku, a kończy na początku XXI wieku, śledząc życie młodego mężczyzny, Takaki Tōno.
3. Ogród słów (2013)
Ogród słów aka – Kotonoha no niwa – CoMix Wave Films
Wraz z początkiem pory deszczowej w Tokio Takao Akizuki, nastoletni uczeń pragnący zostać szewcem, decyduje się wagarować i idzie do ogrodu by tworzyć projekty obuwia. Tam spotyka Yukari Yukino, 27-latkę, która zamiast zjawić się w pracy, pije w parku piwo. Okazuje się, że zawsze podczas deszczu zamiast iść do pracy lub szkoły, oboje przychodzą do tego samego miejsca w ogrodzie. Kobieta jest zafascynowana pasją chłopaka i szybko się z nim zaprzyjaźnia. Wkrótce tworzy się między nimi niezwykła więź.
–
4. Your name (2016)
Your name. aka Kimi no na wa. – CoMix Wave Films
Przepiękny wizualnie film (z udziałem polskiego rysownika Mateusza Urbanowicza); jeden z najbardziej kasowych filmów w historii japońskiego kina.
Ku Ziemi pędzi meteoryt. To za sprawą jego mocy Mitsuha z górskiej wioski w prefekturze Gifu i Taki z Tokio, co jakiś zamieniają się ciałami. Podczas zamiany pomagają sobie wzajemnie w problemach życia codziennego. A kontaktują się ze sobą za pomocą notatek – w telefonie Takiego oraz zeszycie Mitsuhy. W pewnym momencie zamiana ustaje i kontakt się urywa… Zaniepokojony Taki postanawia odnaleźć wioskę Mitsuhy i sprawdzić, co się stało.
–
5. Weathering with you (2019)
Weathering with you aka Tenki no ko – CoMix Wave Films + Story Inc.
Licealista Hodaka Morishima ucieka z domu i przenosi się do Tokio. Podczas podróży prawie zostaje wyrzucony z promu po uderzeniu dziwnej ulewy. Jednak ratuje go Keisuke Suga, który pomaga mu także znaleźć pracę. W pracy Hodaka spotyka Natsumi, która bada miejskie legendy związane z niezwykle deszczową pogodą w Tokio. Niedługo później poznają legendę o pewnej dziewczynie, która może kontrolować pogodę.
–
Mamoru Hosoda
1. One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island (2005)
One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island aka Wan Pīsu: Omatsuri Danshaku to Himitsu no Shima – Toei Animation
Szósty pełnometrażowy film animowany z serii One Piece, opartej na mandze o tym samym tytule napisanej i zilustrowanej przez Eiichiro Oda.
2. Mirai (2018)
Mirai aka Mirai no Mirai – Studio Chizu
Mały chłopiec Kun beztrosko spędza dzieciństwo, całymi dniami bawi się z psem Yukko w rodzinnym domu. Jego rodzice są dobrze sytuowani; tata jest architektem i sam zaprojektował ich wyjątkowo nowoczesny efektowny dom. Kiedy urodziła się siostra Kuna, Mirai (po japońsku „przyszłość”), chłopiec początku jest szczęśliwy, ale wkrótce staje się zazdrosny o uwagę rodziców. Od tego czasu Kunowi przydarzają się moesłychane sytuacje. A to ich pies zamienia się w człowieka i narzeka brak uwagi rodziny od kiedy urodził się Kun; a to z przyszłości przybywa jego siostra Mirai, by zadbać o to, aby rodzina schowała lalki po Hinamatsuri, Święcie Dziewczynek (by nie zapeszać jej zamążpójściu); innym razem cofa się w czasie i spotyka mamę, kiedy ta była dziewczynką… Wszystkie te dziwne zdarzenia powodują, że Kun coraz lepiej rozumie swoją rodzinę i ich intencje.
–
3. O dziewczynie skaczącej przez czas (2006)
O dziewczynie skaczącej przez czas aka Toki o kakeru shōjo – studio Madhouse.
Film luźno oparty na motywach powieści Yasutaki Tsutsuij w 1967 roku; pewnego rodzaju sequele powieści. Młoda dziewczyna o imieniu Makoto Konno pewnego dnia zyskuje umiejętność podróży w czasie, ale wykorzystuje ją do rozwiązywania trywialnych problemów.
Satoshi Kon
1. Rodzice chrzestni z Tokio (2003)
Rodzice chrzestni z Tokio aka Tōkyō Goddofāzāzu – studio Madhouse
Film oparty na motywach powieści pt. Three Godfathers auroestwa Petera B. Kyne’a z 1913 roku. Trójka tokijskich bezdomnych (kolarz Gin, podstarzała drag queen Hana i nastoletnia Miyuki) znajduje w śmieciach porzucone niemowlę, którym postanawiają się zaopiekować.
2. Paprika (2006)
Paprika aka Papurika – studio Madhouse
Niesamowicie zwariowany i kolorowy film dotyczący konceptu metody psychoterapii poprzez diagnozowanie schorzenia w wyniku wchodzenia do snu pacjenta. Niestety kilka egzemplarzy urządzenia do terapii zostaje skradzionych, a ktoś zaczyna manipulować przy snach innych ludzi. Tytułowa Paprika to alter-ego psychoterapeutki Atsuko, która ma rozwiązać zagadkę kradzieży. Film powstał na podstawie powieści Paprika autorstwa Yasutaka Tsutsui z 1993 roku.
–
Naoko Yamada
1. Koe no Katachi (2016)
The Shape of Your Voice aka Koe no katachi – Kyoto Animation
Film oparty na podstawie mangi autorstwa Yoshitoki Ōimy o tym samym tytule, który tłumaczony na język polski jest jako Kształt twojego głosu. Historia Shōko, głuchoniemej dziewczyny, która przenosi się do nowej klasy. Z powodu niepełnosprawności jest szykanowana przez Ishidę. Po ukończeniu szkoły, Ishida przewartościowuje swoje zachowanie, chce naprawić swoje błędy. Uczy się języka migowego i by odnowić relacje z Shōko.
Taichi Ishidate
1. Violet Evergarden The Movie (2020)
Violet Evergarden The Movie aka Gekijō-ban Vaioretto Evāgāden – Kyoto Animation
Pełnometrażowy film oparty na serii ranobe (light novel) autorstwa Kana Akatsuki, ilustrowanej przez Akiko Takase oraz serialu animowanym o losach Violet Evergarden. Poniżej zarys histori Violet według Uaru, autora bloga i fanpage Japoński Brulionik:
Violet Evergarden to sierota wychowana przez wojsko jako racjonalne, pozbawione uczuć narzędzie do zabijania. Będąc jedyną osobą z oddziału, która przeżyła ostatnią misję, po Wielkiej Wojnie znajduje zatrudnienie jako Auto Memory Doll (自動手記人形), czyli ghostwriterki piszącej listy w zastępstwie osób nie potrafiących pisać, lub nie potrafiących wyrazić swoich uczuć za pomocą słów. Podejmuje tę pracę, by pisząc listy wyrażające uczucia innych odzyskać utraconą na wojnie cząstkę człowieczeństwa – zdolność przeżywania własnych uczuć – i zrozumieć co znaczą skierowane do niej ostatnie słowa dowódcy „Kocham cię”.
Na podstawie powstałej w 2014 roku powieści, Kyoto Animation stworzyło 13 odcinkowy serial, którego film kinowy z 2020 jest podsumowaniem i zamknięciem wątków. Film miał mieć premierę na wiosnę 2020 roku, ze względu na koronawirusa premiera została przesunięta na październik. Mimo upływu czasu nadal (w lutym 2021) są kina w Tokyo, które wyświetlają ten film. […] Słowa Violet Evergarden w poniższym trailerze: „Napisawszy mnóstwo listów, stopniowo zrozumiałam, że słowa, gesty i uczucia mają więcej niż jedno znaczenie, to, co można zobaczyć, to nie jest wszystko. Prawdziwe uczucia… jak je przekazać… często nadal nie rozumiem.”
–
Tatsuya Ishihara
1.The Disappearance of Haruhi Suzumiya (2010)
The Disappearance of Haruhi Suzumiya aka Suzumiya Haruhi no Shōshitsu – Kyoto Animation
Film jest oparty na czwartej części cyklu powieści Haruhi Suzumiya autorstwa Nagaru Tanigawy. Fabularnie, jest to kontynuacja serialu telewizyjnego The Melancholy of Haruhi Suzumiya i opowiada o przygodach „Brygady SOS”. Jak tytuł wskazuje – głowna bohaterka wraz z koleżanką znikają, członkowie ich paczki albo nic nie pamiętają, albo stracili moce. Tylko jedna osoba zdaje sobie sprawę, że wszystko jest inaczej, niż być powinno.
Ciekawostka: według Wikipedii film ten trwa 162 minuty i jest drugim najdłuższym filmem animowanym (ustępuje tylko Final Yamato – dłuższemu zaledwie o minutę).
–
2. Miłość, gimbaza i kosmiczna faza (2018)
Miłość, gimbaza i kosmiczna faza aka Love, Chunibyo & Other Delusions! Take on Me aka Eiga Chūnibyō demo Koi ga Shitai! Teiku on mī – Kyoto Animation
Pełnometrażowy film będący kontynuacją serialu animowanego (opartego serii ranobe, czyli tzw. light novel, pt. Chūnibyō demo Koi ga Shitai! autorstwa Torako z ilustracjami Nozomi Ōsaka) o dzieciakach, które mają różne urojenia (tzw. zespoł chūnibyō) i tworzą klub miłośników takowych urojeń.
Kamienie milowe japońskiej animacji
1. Akira (1988)
2. Ghost in the Shell (1995)
3. Vampire Hunter D: Bloodlust (2000)
4. Cowboy Bebop: The Movie (2001)
5. Ghost In The Shell 2: Innocence (2004)
Inne polecane (dostępne na Netflix)
Spośród pełnometrażowych filmów dostępnych na polskiej platformie Netflix warto wspomnieć także tytuły:
1. A Whisker Away (2020)
– reż. Junichi Sato, Tomotaka Shibayama
Whisker Away aka Nakitai Watashi wa Neko wo Kaburu – Studio Colorido + Toho Animation + Twin Engine
Zakochana w koledze ze szkoły dziewczynka zakłada magiczną maskę, którą otrzymała od gadającego kota i zamienia się w uroczą kotkę Taro, która odwiedza chłopca i zyskuje jego sympatię.
–
2. Ni no Kuni (2019)
– reż. Yoshiyuki Momose
Ni no Juni – OLM, Inc.
Adaptacja serii gier video, o tym samym tytule (dosłownie: „dwa światy”). Dwoje nastolatków trafia do alternatywnego świata, gdzie mają zadanie ocalić życie swojej przyjaciółki Kotony i jej alterego. Niestety uratowanie życia Kotony wiąże się z zagładą tej w drugim świecie.
–
3. Flavors of Youth (2018)
– reż. Li Haoling, Jiaoshou Yi Xiaoxing, Yoshitaka Takeuchi
Flavors of Youth (2018) – Szanghajska Haoliners Animation League i CoMix Wave Films
Szanghajska Haoliners Animation League i CoMix Wave Films (twórcy Your Name) połączyli siły w ramach tej chińsko-japońskiej współpracy. Powstały trzy wspaniałe etiudy, które na pewno docenią fani animacji i miłośnicy azjatyckiej kultury: Hidamari no Choshoku (aka The Rice Noodles), Chiisana Fashion Show (aka A Little Fashion Show) i Shanghai Koi (aka Love in Shanghai).
Lista japońskich filmów animowanych – c.d.n.
Lista będzie co jakiś czas updatowana, zatem dodaj tę stronę do ulubionych zkładek i zaglądaj tutaj od czasu do czasu!
P.S. Jesli podobało Ci się nasze spotkanie LIVE oraz ten artykuł polub nas na Facebooku i subskrybuj nasz kanał YouTube – btth.tv (link). Zapisz się też na listę osób, którym wysyłamy dodatkowe materiały przydatne podczas podróży do Japonii i przypomnienia o kolejnych spotkaniach na żywo [zapisz się na listę (link)]. Do zobaczenia!