Sakurowe słodycze i inne smakołyki na hanami. Podczas spotkania na żywo poświęconego japońskim kwitnącym wiśniom, pt. Nikt nie odwoła nam sakur! (link do nagrania poniżej) pokazywaliśmy różne sakurowe przysmaki. Były to słodycze (tradycyjne wagashi i mniej tradycyjne sakurowe Pocky), zestawy bento, herbata, a nawet alkohole wytworzone z wykorzystaniem kwiatów lub liści japońskiej kwitnącej wiśni sakura lub nimi inspirowane. Poniżej lista tych przysmaków wraz z krótkimi opisami.
Sakurowe słodycze i inne smakołyki na hanami
Sakuramochi
Sakuramochi lub sakura mochi (桜餅) to specjalny rodzai mochi – ciastek/klusek z mąki z ryżu kleistego. Sakuramochi zazwyczaj jest nadziewane słodką pastą z drobnej czerwonej fasoli i zawijane w liść japońskiej wiśni. Są jednak dwie wersje tego wagashi (wagashi to termin oznaczający tradycyjne japońskie słodycze): wariant w stylu regionu Kansai (Kioto, Osaka i okolice) i wariant w stylu regionu Kantō (Tokio i okolice). Jak się okazuje – pierwszy typ jest znacznie popularniejszy wśród współczesnych Japończyków. Podczas spotkania LIVE pokazywałam wyniki ankiet z różnych lat, gdzie Japończycy z poszczególnych prefektur wskazywali, który rodzaj sakuramochi jest popularniejszy w ich prefekturze.
Warto wiedzieć, że sakuramochi przygotowuje się już na Święto Dziewczynek (Hinamatsuri), które przypada 3 marca, a następnie zjada przez cały sezon wiosenny.
Doumyōji (道明寺) – sakuramochi w stylu Kansai
Sakuramochi w styku Kansai to kulka z kleistego ryżu (ziarenka są widoczne/wyczuwalne), zabarwionego na blado lub intensywnie różowo; wypełniona pastą z czerwonej fasoli zawinięta w słonawy liść wiśni japońskiej – sakura.
Przepis na sakuramochi (w stylu Kansai)
Zdjęcie powyżej przedstawia sakuramochi w stylu Kansai, które wykonała Danuta z Wagashi PL. Poniżej zamieszczam także link do jej przepisu. Jest to bardzo przyjemna „instrukcja” ilustrowana fotografiami z poszczególnych etapów wykonywania tego specyficznego mochi. Przepis nie jest trudny. Największy kłopot może sprawić pozyskanie odpowiednio przygotowanych, solonych liści sakury.
Chōmeiji (長命寺) – sakuramochi w styu Kantō
Sakuramochi w stylu Kantō to wariant, gdzie słodka pasta z fasoli owinięta jest w “placuszek” z mąki ryżowej oraz w słonawy liść sakury. Poniżej zdjęcie domowego chōmeiji, zrobionego przez moją japońską przyjaciółkę. Niedawno przeprowadziła się z Tokio do Sapporo (wyspa Hokkaido), a kiedy nadeszło Hinamatsuri nie mogła znaleźć tego typu sakuramochi w lokalnych cukierniach.
Nic dziwnego. Wyniki badania z 2018 roku wykazały, że sakuramochi w stylu Kansai jest znacznie popularniejsze wśród Japończyków. W ankiecie głosowało na nie całe Kiusiu, Sikoku, i właśnie Hokkaido oraz znaczna część Honsiu. Tylko w prefekturze Akita popularniejsze okazało się „długie*” chōmeiji. A w prefekturze Shimane i regionie Kantō – według Japończyków – oba rodzaje sakuramochi są tak samo popularne.
*) Długo nie mogłam zapamiętać, która nazwa oznacza który rodzaj sakuramochi, aż się nauczyłam, że w nazwie chōmeiji jest znak 長 (czyt. naga/chō) oznaczający „długi” i teraz już pamiętam, że chōmeiji to te długie ruloniki.
Sakura sembei
Sembei (せんべい) to japońskie krakersy ryżowe – zazwyczaj słone. Te tutaj to sakura sembei (桜せんべい) – specjalna wersja przewidziana na czas hanami – w kształcie kwiatów wiśni japońskiej sakura i obowiązkowo z różową polewą.
Sakura manjū
Manjū (まんじゅう) to ciasteczka/bułeczki, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać ryżowe mochi, ale przygotowuje się je z mąki pszennej, maki ryżowej, z dodatkiem mąki gryczanej. Manjū także bywają nadziewane pastą z czerwonej fasoli. Te „sakurowe” (sakura manjū, 桜まんじゅう) są oczywiście różowe.
Sakura nerikiri
Nie mówiliśmy o tym rodzaju słodyczy podczas spotkania na żywo, ale postanowiłam je dodać do listy. Nerikiri (練り切り) to moim zdaniem najpiękniejsze japońskie słodycze. Niektóre to istne dzieła sztuki. Wykonane z pasty z białej fasoli z dodatkiem mąki z ryżu kleistego, misternie „rzeźbione” i zdobione. Kolorystyka to obowiązkowo paleta różów, motywy – wiadomo: pączki, kwiaty, płatki sakury. Poniżej narikiri w kształcie kwiatu sakura w wykonaniu Wagashi PL (tutaj: przepis), ale całą galerię sakura nerikiri można obejrzeć np. na Instagramie (link).
Pocky Sakura Shite – edycja limitowana
Jeśli chodzi o bardziej „komercyjne” słodycze, to warto wspomnieć o sezonowych wersjach typowych japońskich słodyczy. I tak wiosną każdego roku można np. kupić sakurowe KitKaty (link), czy sakurowe paluszki Pocky. Są to zazwyczaj edycje limitowane, w bardzo ładnych opakowaniach, idealne na podarunek. Podczas spotkania na żywo robiliśmy degustację takich sakurowych paluszków Pocky. Polewa miała delikatny słodkawy, maślany smak, a do tego posypane były słonym pudrem.
„Sakurowe” piwo
Ichiban sakura (いちばん桜) to piwo firmy Orion, które kupiłam podczas hanami w Naha, na górnej wyspie archipelagu Okinawa. Wygląda zjawiskowo, niestety to tylko ładna puszka. Samo piwo smakowało normalnie. To typowe japońskie piwo, tzw. nama bīru (dosł. „surowe piwo”, ale przeczytaj, o co chodzi artykuł w Japan Daily). W Japonii sezonowo zmieniane są puszki i butelki napojów, zwłaszcza piwa. I tak wiosną możemy kupić je właśnie w puszcze z sakurą, a np. jesienią – z czerwieniejącymi klonami momiji. Chociaż te sezonowe edycje smakują zwyczajnie, to i tak miło jest się napić/nalać sobie z takie ładnej puszki.
Sakura Sara Sara
Jeśli ktoś naprawdę poszukuje alkoholu z dodatkiem kwiatu sakury (bo japońskie wiśnie nie owocują, a jeśli nawet któryś gatunek owocuje, to owoce są maleńkie i niejadalne), to trafiliśmy na coś ciekawego. To Sakura Sara Sara – likierek z pływającymi w środku prawdziwymi kwiatami sakura. Robi wrażenie prawda?
Sakura bento
Sakura bentō (桜弁当), czyli zestaw-posiłek w pudełku (jap. bentō). W okresie kwitnienia wiśni (a czasami nawet poza) pojawiają się w nim elementy sakurowe. Np. kwiaty sakura wycięte specjalnymi wykawaczkami – z marchewki, szynki, sera, czy (jak u mnie: z ogórka). Takie wykrawaczki/foremki można kupić w sklepach stujenowych. Niby drobiazg, taki kwiatek z marchewki, a dodaje uroku i sprawia, że posiłek jest przyjemniejszy. Tutaj obejrzysz całą galerię sakura bentō (link).
Sakura latte to truskawkowe mleko!
Kiedy po raz pierwszy piłam sakura latte (jap. sakura raate) w japońskim Starbucksie, byłam bardzo rozczarowana. Myślałam, że będzie to cafe latte z nutą sakurową – może płatki sakury, może słonawy syrop? Tymczasem zgodnie z włoską nomenklaturą dostałam gorące latte, czyli mleko, do którego dosypano jakiegoś sztucznego truskawkowego proszku, a na wierzchy była buta śmietana posypana liofilizowanymi truskawkami. Obrzydlistwo i cukier do n-tej potęgi.
Owo pseudo „sakurowe latte” wspomnieliśmy w naszym LIVE. Zresztą mówiliśmy wtedy, że bardzo często „sakurowe słodycze” to de facto słodycze o smaku truskawkowym. Że smak „sakurowy” to często po prostu smak truskawkowy. I tak na przykład sakurowe pączki w japońskiej sieci Mister Donut to pączki z polewą i posypką truskawkową.
Tymczasem coś drgnęło.
W japońskim Starbucksie napoje dalej są truskawkowe – z truskawkowym syropem, itd. (zobacz tegoroczną sakurową edycję), ale w ofercie pojawił się tzw. sakura shifonkēki (chiffon cake) z prawdziwymi kwiatami sakury oraz sakura dōnatsu – pączki posypane sakurowym słonawym pudrem!
Czyżby managerowie marketingu Starbucks oglądali nasz LIVE?! ;)
Herbata sakurowea – sakuracha
Dla odmiany, coś co nazywane jest w Japonii „herbatą sakurową”, czyli sakuracha (桜茶), to faktycznie napar na kwiatach sakury, ale na solonych kwiatach. Napar bardzo delikatny, o niemal niewyczuwalnym smaku. Piliśmy taki napar w Kioto – był zaserwowana do gryczanego makaronu soba. Przywieźliśmy też taką „herbatę” do domu.
Kwiaty sakury w ramenie – sakura ramen
Kwiaty sakury (np. mrożone) można wykorzystać na różne sposoby – nie tylko do naparów. Można je położyć na cieście (jak w przypadku wspomnianego wyżej sakura shifonkēki, czy na sakuramochi (zdjęcie poniżej); można je (oraz solone liście) dodać do makaronu ramen. I tak oto powstał sakura ramen w restauracji Uki Green, który jedliśmy wiosną zeszłego roku.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Oto przykłady sakurowych słodyczy i smakołyków, których próbowaliśmy i które wydały nam się ciekawe, dlatego chciałam się nimi podzielić także na blogu. Ale może Ty znasz inne sakurowe przysmaki? Jeśli tak, to koniecznie podeślij zdjęcie, daj nam znać w komentarzu na Facebooku (link do dyskusji tutaj) – chętnie uzupełnimy ten artykuł o nowe smaki.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub nasze profile na Facebooku.
Oglądaj też kolejne spotkania LIVE (na żywo) – najbliższe odbędzie się 20.03.2021 r (sobota, 19:00). Spotkanie będzie poświęcone tematyce japońskiej kuchni sportretowanej w filmach, komiksach, animacjach. Już dzisiaj zapisz się na towarzyszące spotkaniu wydarzenie na Facebooku – Kuchnia japońska w popkulturze (link) lub na nasza listę mailingową, aby otrzymać mailem przypomnienie o spotkaniu (zapisy tutaj).
Zapisz się na „Rzeczy Do Japonii”
Jeśli planujesz wyjazd do Japonii, zapisz się na listę (link) osób, którym wysyłamy dodatkowe materiały przydatne podczas podróży do Japonii, polub nas na Facebooku i obserwuj nasz kanał YouTube.