Kuchnia hawajska: przepis na poke bowl z arbuzem. Poke bowl to ostatnio bardzo modne w Polsce danie kuchni hawajskiej. My przyrządzamy je w domu już od kilku lat (pierwsze przepisy na poke bowl pojawiły się na blogu w 2017 roku!), bo to szybkie, smaczne i zdrowe danie. Dzisiaj podrzucam przepis na poke bowl z arbuzem – idealny pomysł na letni obiad czy lunch.
Co to jest poke bowl?
Z tego, co udało mi się dowiedzieć, poké w języku hawajskim oznacza „pokroić” i odnosi się do pokrojonej (zazwyczaj w kostkę) surowej, marynowanej ryby, którą następnie układa się na misce ryżu (bowl – ang. miska), uzupełnia o warzywa, wodorosty i polewa sosem, najlepiej bogatym w umami.
Oryginalna wersja poké (bo poke bowl to trochę nowocześniejsza wersja tradycyjnego hawajskiego poke) to tuńczyk pokrojony w kostkę plus wodorosty, zalane olejem sezamowym i posypane morską solą i pokruszonymi „orzechami” kukui (ang. candlenut).
Obecnie poke bowle bywają naprawdę najróżniejsze. Nasze są zazwyczaj wieloskładnikowe, ale staramy się chociaż trochę trzymać „hawajskiej tradycji”, dlatego zawsze pojawiają się w nich ryba i wodorosty. Poniżej znajdziesz wcześniejsze przepisy na nasze poke bowle.
Pierwsze przepisy na hawajski poke bowl
Tutaj znajdziesz trzy przepisy na hawajskie poke bowle, które opublikowałam we wspomnianym wyżej artykule z 2017 roku:
➡️ Kuchnia hawajska: przepis na hawajski poke bowl
Przepis na poke bowl z arbuzem
Składniki na 1 porcję (miskę)
- miseczka gotowanego ryżu (polecam ryż średnio- lub krótko-ziarnisty)
- łosoś surowy lub wędzony na zimno (ok. 125 g)
- kawałek arbuza (ok. 1/8)
- garść wodorostów wakame (namoczonych)
- pół ogórka
- pół czerwonej cebuli
- kilka rzodkiewek
- kiełki rzodkiewki
- biały sezam (shiro goma)
- gruby szczypior
- sos: sos sojowy, olej sezamowy, odrobina miodu lub sosu hoisin i octu balsamicznego
Przygotowanie poke bowl
Łososia pokroić w grubą kostkę (ok 1-1,5 cm). Ogórka pociąć na około 2 mm plasterki, a następnie na połówki (można wyciąć gniazdka nasienne, ale nie jest to konieczne). Cebulę pociąć w cieniutkie paseczki, rzodkiewki pokroić w ćwiartki, z arbuza wyciąć kulki (łatwo robi się to łyżką do nakładania lodów). Szczypior grubo posiekać. Wszystkie składniki ułożyć w misce, na ryżu i posypać sezamem (można go wcześniej dodatkowo uprażyć na patelni).
Do poke bowla podaję oddzielnie miseczkę sosu. Niektórzy wolą sosy wytrawne – np. sam sos sojowy lub olej sezamowy plus sól gruboziarnista do posypania. Ja wolę sosy słodkawe, ponieważ świetnie dopełniają smak warzyw i owoców. Do poke z arbuzem przygotowałam miks sosu sojowego, oleju sezamowego, sosu hoisin i odrobiny octu balsamicznego, ale jak pisałam w poście, gdzie zamieściłam pierwsze przepisy na hawajski poke bowl: sos sojowy i/lub olej sezamowy można wymieszać z dowolnym innym słodkim składnikiem – miodem, syropem cukrowym, melasą kokosową, a nawet jakimś chutney.
Jak jeść poke bowl?
Poszczególne składniki można maczać w sosie i przegryzać ryżem, ale ja wolę zalać sosem całość i delikatnie wymieszać. Hawajski poke bowl jada się raczej pałeczkami, ale to nie jest przymus (na wszelki wypadek podrzucam zabawną instrukcję video ▶️ Jak jeść pałeczkami).
Smacznego!
Polub nasze profile na Facebooku i obserwuj nasz kanał ▶️ YouTube.
Podoba Ci się to, co robimy?! Postaw nam kawę! ☕ Będziemy mieć energię, by tworzyć kolejne treści dla Ciebie!