KUCHNIA CHIŃSKA
Kuchnia wielu prowincji
Zhōngguó gèshěng de měishí (中国各省的美食)
Kuchnia chińska to jedna z najbardziej bogatych i zróżnicowanych kuchni narodowych. ChRL rozciąga się na różne strefy klimatyczne i obejmuje wiele prowincji administracyjnych zamieszkiwanych przez różne grupy etniczne. Jest ich (prowincji) aż 22 – wiele o własnych tradycjach kulinarnych. Do tego dochodzą wpływy kuchni krajów sąsiednich, których terytoria przez wieki burzliwej historii trafiały w granice Chin (np. Korea, Mongolia) lub które utrzymywały z Chinami stosunki dyplomatyczne (np. Królestwo Ryūkyū). Dlatego często można się spotkać z opinią, że nie ma czegoś takiego jak jedna „kuchnia chińska”.
Chociaż kuchnie poszczególnych prowincji różnią się z uwagi na stosowane techniki i wykorzystywanie lokalnych (w tym sezonowych!) składników i przypraw, można wymienić kilka elementów, które są wspólne dla całego Kraju Środka. Są to: ryż, sos sojowy, tofu oraz pozostałe przetwory z soi. Poza nimi stosuje się oczywiście przeróżne warzywa i owoce, mięso (w tym dużo wieprzowiny), owoce morza, zboża inne niż ryż (z których wyrabia się przeróżne makarony). Bardzo niewiele w kuchni chińskiej stosuje się natomiast mleka i jego przetworów. (Podobno aż 90% Azjatów ma problem z trawieniem laktozy.)
Chiny w pięciu smakach
Wǔ wèi zhōngguó (五味中国)
W kuchni chińskiej wyodrębnia się pięć głównych smaków: słodki i kwaśny, gorzki i słony (o tzw. naturze rozgrzewającej) oraz pikantny (o naturze wychładzającej). Chińczycy przywiązują także dużą wagę do temperatury dań (zimne/gorące), a nawet ich koloru. Komponowanie posiłków z zachowaniem odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi smakami oraz właściwościami składników i potraw ma zapewnić duchowi harmonię, a ciału zdrowie i długowieczność. Niektóre potrawy uznawane są wręcz za lecznicze i wpisują się w chińską medycynę tradycyjną (TCM – traditional Chinese medicine). Wielu ludzi uważa kuchnię chińską za jedną z najzdrowszych na świecie.
Kochamy kuchnię syczuańską!
Wǒmen xǐhuān sìchuān cài! (我们喜欢四川菜!)
Kuchnia chińska, a konkretnie syczuańska (chuāncài), to oprócz japońskiej, nasza ulubiona kuchnia świata. Ja preferuję delikatniejsze dania z Chéngdū, ale Kondi radzi sobie nawet z pikantnymi potrawami z Chóngqìng. Fascynuje mnie także chińska droga herbaty, zwłaszcza tradycja wielokrotnego parzenia herbaty – tzw. gōngfū chá. Nie jesteśmy jednak żadnymi specjalistami od chińskiego jedzenia. Nasza wiedza stanowi zaledwie ułamek tego, co wiemy chociażby o kuchni japońskiej. Niemniej chcemy podzielić się naszymi kulinarnymi doświadczeniami z podróży do Chin kontynentalnych oraz do innych krajów z chińskiego kręgu kulturowego. (Odwiedziliśmy m.in. Koreę Południową, Singapur i Tajwan aka. Republika Chińska i Wietnam.)