Okonomiyaki Kansai Style (przepis na okonomiyaki z Osaki). Okonomiyaki to japońskie placki z kapustą, które przez obcokrajowców są często nazywane „japońską pizzą”. Zachwycałam się nimi w kontekście naszej wizyty w Hiroszimie; później odkryłam także ich inny wariant charakterystyczny dla regionu Kansai* (Kioto, Osaka i okolice). Ale przyrządzać je samodzielnie nauczyłam się dopiero na warsztatach w Polsce – uczył mnie pan Kohei Yagi, który odpowiada za menu wielu znanych japońskich restauracji (m.in. Uki Uki, Uki Green, Kiku-ya, G-Ramen Kikuya). Dzisiaj dzielimy się wiedzą – oto bardzo prosty przepis na okonomiyaki Kansai w stylu Kansai.
Okonomiyaki Kansai Style
Przepis na okonomiyaki z Osaki
Składniki na jedną porcję okonomiyaki
- 100 g mąki pszennej
- pół szklanki (ok. 100 ml) wody
- pół szklanki (ok. 100 ml) mleka
- 1 łyżeczka bulionu katsuo dashi w proszku
- 130 g kapusty (białej)
- 1 jajko
- czerwony marynowany imbir (beni shōga)
- płatki tempury (ready-made panierka)
- cieniutkie plastry boczku
- pocięte wodorosty ao nori lub szczypior
- płatki katsuboshi (płatki z suszonego tuńczyka bonito)
- sos do okonomiyaków, majonez
Przygotowanie okonomiyaki
Z czterech pierwszych składników (mąka, woda, mleko i katsuo dashi) przygotować ciasto i je na trochę odstawić. Kapustę pokroić drobno (ale nie tak drobno jak na bigos), zalać ciastem, wbić jajko, dodać imbir i tempurę. Wszystko dokładnie wymieszać. Wylać na blachę (w naszym przypadku na rozgrzaną patelnię) i uformować placek o średnicy mniej więcej 15-20 cm. Placek podsmażyć, aż się lekko zetnie. Na wierzchniej stronie ułożyć dwa-trzy plastry boczku i jeszcze chwilę podsmażać. Placek odwrócić i podsmażyć jeszcze ok. 1-2 minut, Jeszcze raz przewrócić i chwilę podsmażyć (boczkiem do góry).
Placek zdejmujemy z patelni. Posypujemy obficie szczypiorem lub pociętymi na cienkie paseczki wodorostami nori (lub tym i tym – do okonomiyaków dajemy to, co lubimy*), płatkami katsuboshi, popryskać sosem do okonomiyaków (wszystko to można kupić w sklepach z azjatycką żywnością) i pomazać majonezem. W Japonii mają specjalny majonez, a w zasadzie specjalne butle majonezu z nakrętkami z kilkoma cieniutkimi dziurkami, by można było cieniutkimi mazajami ozdobić okonomiyaki lub np. takoyaki.
Gotowe! Smacznego! Itadakimasu!
🌎 Ciekawostka podróżnicza:
Okonomiyaki w stylu podobnym do Kansai jedliśmy też w Liberdade, czyli japońskiej dzielnicy… w Sao Paulo. Zobacz jak wyglądają te placki w wykonaniu potomków japońskich imigrantów w Brazylii (link do relacji z Liberdade).
Gotowanie po japońsku na żywo (obejrzyj video)
Jeśli masz ochotę nauczyć się przygotowywać więcej prostych japońskich dań i przekąsek, zapraszam Cię do obejrzenia nagrania ze spotkania LIVE z czytelnikami i widzami naszego kanału „O JAPONII”, podczas którego gotowałam na żywo (na wizji). Poznaj moje triki, zobacz kuchenne sprzęty i japońskie utensylia, posłuchaj ciekawostek. Zainspiruj się i przygotuj te same smakołyki!
🍜 Przeczytaj inne nasze >> artykuły o japońskiej kuchni!
🍜 Zobacz inne „pisane” przepisy na >> proste dania kuchni japońskiej!
—
*) Generalnie miejscem w Japonii słynącym z okonomiyaków jest Hiroszima. Ale okonomiyaki Horoshima syle, ale to już całkiem inna kulinarna historia, w którą zaplątuje się makaron. O tych okonomiyakach pisałam tutaj.