Kuchnia japońska dla początkujących to projekt kulinarny, w którym prezentujemy najpopularniejsze potrawy japońskiej kuchni. Omawiamy składniki i pokazujemy, jak zrobić dania, których sami próbowaliśmy podczas licznych podróży do Japonii. Objaśniamy też podstawowe terminy kulinarne. Zobacz, jak wygląda prawdziwe japońskie jedzenie. Przygotuj proste japońskie dania w domu!
Przygotowując cykl o wietnamskich potrawach, zdałam sobie sprawę, że w nigdy nie opublikowałam artykułu, który można traktować jako wprowadzenie do japońskiej kuchni. Rozwodziłam się nad złożonością i rodzajami zupy ramen. Analizowałam poszczególne potrawy posiłku kaiseki. Opisywałam używane w japońskiej kuchni odmiany rośliny shiso. Starałam się oddać subtelne różnice między smakami mięsa z wybranych części tuńczyka. Ale długo nie powstał post zawierający spis najbardziej charakterystycznych japońskich potraw, który pokazałby czytelnikowi, jak bogata i różnorodna jest japońska kuchnia. I jak daleko mylne jest przekonanie, że kuchnia japońska to głównie sushi i ramen. Czas to nadrobić!
Kuchnia japońska dla początkujących
Spis japońskich potraw i składników
Pierwsza część projektu Kuchnia japońska dla początkujących obejmuje rozwój bazy japońskich potraw i składników oraz cyklu artykułów o daniach, których osobiście polecamy spróbować. Każda z potraw opatrzona będzie krótkim opisem (a niektóre także linkami do bardziej rozbudowanych artykułów). Bazę planujemy sukcesywnie rozwijać – także na podstawie Waszych rekomendacji. Nie wahajcie się podpowiadać, polecać i inspirować!
Sprawdź aktualny stan bazy:
Ciekawe japońskie potrawy (artykuły przekrojowe)
Sushi w Japonii
- Sushi dla początkujących: rodzaje sushi
- Jak wygląda sushi w Japonii
- Relacja z targu rybnego Tsukiji-shijo w Tokio
- Relacja z targu rybnego Tomari Iyumachi w Naha (Okinawa)
- Tuńczyk za 2 miliony dolarów
Herbata w Japonii
- Japońska herbata matcha: Droga Herbaty. Ceremonia herbaciana w Himeji
- Japońska herbata w tradycji Urasenke (podcast)
- Książki i publikacje o japońskiej drodze herbaty
Kaiseki ryori – japońskie fine dining
Przepisy na proste japońskie dania
Japońskie dania wytrawne:
- zupa miso (miso shiru) – składniki i rodzaje zupy miso
- onigiri (omusubi) – ryżowa kanapka
- omuraisu – omlet z ryżem
- okonomiyaki – „japońska pizza” (placki z kapustą)
- tamagoyaki – japoński rolowany omlet (be mąki)
- hiyajiru – japoński chłodnik (letnia zupa miso na zimno)
- ochazuke – „ryż z herbatą”
- nikujaga – szybki gulasz „mięso z ziemniakami”
- bigan nikujaga – wegańska wersja nikujaga
Przykładowe japońskie słodkości:
- dango (sakura dango) – słodkie ryżowe kuleczki na patyku
- miru kurepu keki – tort naleśnikowy z herbatą matcha
Kulinarne zwiedzanie Japonii
Druga część projektu będzie obejmowała treści dotyczące zwiedzania Japonii pod kątem kulinarnym. Japończycy bardzo cenią potrawy, które są typowe dla danego regionu, miasta, czy nawet dzielnicy. Postaramy się wskazać, naszym zdaniem najciekawsze i „najsmaczniejsze” destynacje, w tym miejsca, które słyną z lokalnych przysmaków i dań.
Japoński street-food
Przeczytaj dwuczęściowe opracowanie na temat street-foodu w Japonii. opisałam w nim najbardziej charakterystyczne uliczne przysmaki oraz zamieściłam konkretne info praktyczne – listę sprawdzonych miejsc w Japonii (z podziałem na miasta), w których można spróbować japońskiego street-foodu.
- Japoński street food #1: polecane miejsca z „ulicznym” jedzeniem
- Japoński street food #2: przysmaki uliczne, których trzeba spróbować w Japonii
Restauracje w Japonii, które warto odwiedzić
Kolejna część projektu to rekomendacje restauracji. Szczególną uwagę poświęcimy japońskiemu miejscom, w którym serwowana jest japońska kuchnia wegetariańska i wegańska, ponieważ bardzo często nas pytacie o te kwestie w wiadomościach prywatnych.
Dołącz do projektu „Kuchnia japońska dla początkujących”!
💌 Chcesz uczestniczyć w projekcie? Znasz dobrą japońską restaurację w Polsce/Londynie/NYC; polecasz knajpkę w Japonii? Chcesz gościnnie opublikować recenzję lub artykuł o kuchni japońskiej na na naszym blogu? Koniecznie daj znać – zostaw komentarz pod postem lub napisz wiadomość prywatną na Facebooku!